Szczepionki a problemy z sercem

Sprawa szczepionek i szczepień od dawna wywołuje żywiołowe dyskusje, w których konkretne dane mieszają się z dezinformacją i niesprawdzonymi faktami. Temat stał się szczególnie gorący w trakcie pandemii koronawirusa. Pogłoski o tym, jakoby szczepienia przeciwko Covid-19 zwiększały ryzyko wielu nagłych zdarzeń zdrowotnych, pojawiały się regularnie. Dyskusje wybuchały też przy okazji niespodziewanych przypadków śmierci młodych ludzi, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę, nawet jeżeli minęło dużo czasu od momentu przyjęcia preparatu.

W Stanach Zjednoczonych głośnym przypadkiem było zasłabnięcie 26-letniego zawodnika Damara Hamlina podczas meczu ligi futbolu amerykańskiego NFL w ubiegłym roku. Powodem było zatrzymanie akcji serca. Hamlin był reanimowany na boisku, przeszedł rehabilitację, wrócił do sprawności i w ubiegłym sezonie ponownie zagrał w NFL.

Reklama

Jego przypadek wywołał kolejną falę zarzutów, jakoby szczepionki mRNA (to m.in. preparaty produkowane przez Pfizera i Modernę) powodowały zagrażające życiu problemy z sercem u młodych ludzi, także sportowców.

Reklama

Właśnie ukazał się raport amerykańskiej agencji Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) na temat związku między szczepieniami a nagłymi zdarzeniami kardiologicznymi, jak m.in. zatrzymanie akcji serca czy zapalenie mięśnia sercowego.

"Nie ma dowodów sugerujących, że szczepionki przeciwko Covid-19 mogą powodować nagłą śmierć sercową i inne problemy z sercem u młodych ludzi" – stwierdza CDC w dokumencie.

Zbadano 1300 zgonów młodych ludzi

W badaniach uwzględniono prawie 1300 przypadków zgonów mieszkańców stanu Oregon mających od 16 do 30 lat, jakie nastąpiły od czerwca 2021 r. do grudnia 2022. W 30 przypadkach jako przyczynę śmierci podano Covid-19. 101 aktów zgonu "nie wykluczało zdarzenia sercowego jako przyczyny śmierci", z czego w 40 przypadkach zmarła osoba otrzymała wcześniej szczepionkę mRNA firmy Pfizer lub Moderna. W sumie w tym czasie zaszczepionych zostało prawie milion nastolatków i młodych dorosłych w Oregonie.

Trzy osoby z tej 40-tki zmarły w ciągu 100 dni od szczepienia, jednak żaden akt zgonu nie uwzględniał szczepienia jako bezpośredniej lub "przyczyniającej się" przyczyny śmierci. W dwóch przypadkach śmierć przypisano przewlekłym schorzeniom podstawowym, w trzecim "nieokreślonej przyczynie naturalnej", ponieważ testy toksykologiczne dały wynik negatywny na obecność m.in. alkoholu, konopi indyjskich i metamfetaminy.

CDC zaznacza, że "nie można wykluczyć możliwości zgonów sercowych związanych ze szczepionkami przeciwko Covid-19 po ponad 100 dniach od szczepienia, ale dane wskazują, że zdarzenia niepożądane związane ze szczepionkami zwykle występują w ciągu 42 dni".

Nie ma dowodu na związek

Autorzy raportu odnoszą się też do wspomnianego przypadku Hamlina.

– Kiedy Damar Hamlin upadł, natychmiast pojawiły się komentarze, że mogło to mieć związek ze szczepionką. Właśnie do tego próbowaliśmy się odnieść w tej analizie – zaznaczył współautor badania, dr Paul Cieślak, dyrektor medyczny ds. chorób zakaźnych i szczepień w wydziale zdrowia publicznego Urzędu Zdrowia stanu Oregon.

Dr Cieślak podkreślił, że nie wiadomo czy szczepionka mogła spowodować jedyną niewyjaśnianą śmierć z raportu, ale jednocześnie wiadomo, że w tym czasie na koronawirusa zmarło 30 osób, które nie były zaszczepione.

– Kiedy bierzesz pod uwagę ewentualne ryzyko i potencjalne korzyści, musisz się przyjrzeć tym danym i stwierdzić "Trzeba postawić na szczepionkę" – powiedział.

Dr Leslie Cooper, kardiolog z Mayo Clinic, komentujący raport CDC dla NBC News, stwierdził, że autorzy ​​badań w swojej analizie okazali się "bardzo hojni" uwzględniając aż 100-dniowy okres po szczepieniu. – Dołożyli wszelkich starań, aby zarejestrować wszelkie możliwe zgony sercowe spowodowane szczepieniami – powiedział.

Zaznaczył, że u osób mających mniej niż 35 lat przyczyny zatrzymania krążenia są często niejasne. Może to być skutek wad genetycznych lub nieprawidłowego działania serca, np. problemów z zastawkami. Dodał, że nawet biorąc pod uwagę długi okres, analiza pokazuje, że ryzyko nagłej śmierci u młodych dorosłych po zaszczepieniu jest znacznie niższe niż ryzyko nagłej śmierci sercowej ze wszystkich przyczyn – około 1 na 500 tys. rocznie w porównaniu z 1 na 100 tys.

– Nie ma żadnego sygnału wskazującego na wzrost liczby zgonów sercowych w związku ze szczepionkami mRNA przeciwko Covid-19 – ​​stwierdził.