W ostatni weekend października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Będzie to miało miejsce w nocy z 28 na 29 października. Wraz z nadejściem jesieni i zbliżającą się zimą zegarki będą cofnięte na wcześniejszą godzinę aż w 70 krajach na całym świecie. W Europie tylko Rosja, Białoruś i Islandia nie zmieniają czasu. Jak przesunięcie godziny może wpłynąć na twoje zdrowie? Wyjaśniamy!

Reklama

Zmiana czasu na zimowy – jakie dolegliwości możesz czuć po przestawieniu zegarków?

Jeżeli masz wrażliwy organizm nadchodząca zmiana czasu może okazać się dla ciebie dotkliwa. Wiele osób zanim przyzwyczai się do nowego rytmu dnia, późniejszego wstawania i godzin nocnego spoczynku, może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.

Reklama

Głównie mowa o gorszym samopoczuciu, senności w ciągu dnia, rozdrażnieniu i apatii. Możesz nawet na krótki czas stracić apetyt i czuć zdezorientowanie. Wiele osób skarży się też na mniej siły do działania, brak koncentracji i problemy ze snem. Przez kilka pierwszych dni mogą się pojawić problemy z poranną pobudką. Na szczęście w większości przypadków wymienione stany mijają po tygodniu, kiedy zegar biologiczny człowieka zaczyna przywykać do nowych zmian.

Reklama

Kogo najczęściej dotykają dolegliwości po zmianie czasu?

Skutki zmiany czasu mogą okazać się najbardziej dotkliwe dla tych, którzy mają ustabilizowany styl życia, jedzą posiłki o stałych porach, a także zawsze wstają i kładą się do łóżka o tej samej porze. To dlatego problemy z przystosowaniem się do zimowego czasu najczęściej dotykają małe dzieci i osoby starsze. Na gorsze samopoczucie narażone są też te osoby, które na co dzień borykają się z problemami ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy (np. przez zmianową pracę).

Krótszy dzień i jesienna aura - czynniki zwiększające ryzyko depresji i zawałów serca

Czasami zdarza się, że przygnębiający nastrój zmienia się w stany depresyjne co dodatkowo potęguje krótszy dzień oraz pogarszająca się za oknem pogoda. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie lub kogoś bliskiego, w takim przypadku warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Udowodniono również, że w ciągu kilku pierwszych dni po zmianie czasu zwiększa się ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu wśród społeczeństwa. Lekarze są zdania, że w głównej mierze wpływają na to wahania hormonów (kortyzolu i melatoniny), które są reakcją organizmu na zaburzoną rutynę.