Wegovy leczy otyłość, cukrzycę i wydłuża życie

O leku Wegovy, podobnie jak o innym zawierającym semaglutyd - Ozempiku, w ostatnim czasie było bardzo głośno. To za sprawą skuteczności w leczeniu nadwagi i otyłości, także wśród osób chorujących na cukrzycę typu 2, nadciśnienie czy mających nieprawidłowe stężenie cholesterolu.

Semaglutyd - substancja czynna leku przypomina naturalnie występujący hormon o nazwie glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), który jest uwalniany w jelitach po posiłku. Jak informuje producent "Wegovy działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała".

Reklama

Lek nie tylko pomaga w leczeniu otyłości. Opublikowane kilka tygodni temu badania wskazują, że poważnie zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru u osób otyłych i z nadwagą, nawet o 20 proc. Krótko mówiąc, ten lek może przedłużyć życie.

Wegovy już dostępny w Polsce

Europejska Agencja Leków dopuściła Wegovy na rynek Unii Europejskiej już w ubiegłym roku, ale ze względu na olbrzymi popyt cały czas są trudności z dostępnością. Jednak w kilku krajach UE można go kupić, a polscy pacjenci od dawna dopytywali, kiedy u nas pojawi się taka możliwość.

"Novo Nordisk podejmuje działania, które mają na celu zaspokojenie popytu na terapię przeciwotyłościową, w tym wprowadzenie innowacyjnych metod leczenia otyłości, takich jak lek Wegovy, dla chorych w Polsce tak szybko, jak tylko będzie to możliwe" - informował producent kilka miesięcy temu. Zgodnie z zapowiedziami miało się to stać jesienią.

I faktycznie lek można już dostać, ale na razie w niewielkiej liczbie aptek. "W aptekach zaczyna pojawiać się lek Wegovy w dawce 1 mg sprowadzony w ramach importu interwencyjnego" - informuje serwis Gdziepolek.

Reklama

Jak wynika z informacji serwisu w tej chwili (29 września) dostępny jest w czterech aptekach w Polsce. Cena? Od 1500 do 1667,95 zł.

Wegovy - jak się go stosuje?

Lek jest dostępny w postaci fabrycznie napełnionych wstrzykiwaczy zawierających roztwór do wstrzykiwań. Jedno opakowanie zawiera cztery wstrzykiwacze.

Jak czytamy w ulotce "Leczenie rozpoczyna się od małej dawki, którą należy stopniowo zwiększać w ciągu 16 tygodni leczenia. Stosowanie leku Wegovy rozpoczyna się od dawki początkowej, która wynosi 0,25 mg raz na tydzień".

Preparat powinien być stosowany razem z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu zmniejszenia masy ciała oraz utrzymania masy ciała pod kontrolą.

Lek jest dostępny na receptę.