Rzecznik praw pacjenta zajmie się sprawą pacjentki opisaną przez DGP, którą lekarze zamiast leczyć – uzależnili. RPP nie wyklucza wniosku do prokuratury. Z jego inicjatywy już zajmuje się ona podobnymi sprawami: w jednym przypadku doszło do śmierci, w drugim zagrożenia zdrowia.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia reagowało po publikacjach DGP w maju, przygotowując projekt rozporządzenia, zgodnie z którym będzie trudniej wystawić recepty na leki odurzające i psychotropowe bez konsultacji medycznej. Przepisy wchodzą w życie od sierpnia. Jedną z zasad będzie konieczność weryfikacji ilości i rodzaju przepisanych pacjentowi preparatów. A recepta będzie mogła być wystawiona, jeżeli od ostatniego badania upłynęło nie więcej niż trzy miesiące.

Wyższa cena

Firmy już się na to przygotowują. Są podmioty zajmujące się głównie handlem receptami i zwolnieniami, które ograniczają działalność. - Z uwagi na najnowsze zmiany prawne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, musieliśmy tymczasowo zawiesić działanie (...). Jesteśmy w trakcie dostosowywania naszej strony do nowych wytycznych, abyśmy mogli nadal świadczyć dla Was usługi w najwyższej jakości – informuje jeden z portali. Część podmiotów za wypisanie recepty na lek o działaniu narkotycznym… podniosła cenę. - Nie wypisujemy leków opioidowych. Przepisujemy maksymalnie trzy opakowanie leków z grupy benzodiazepin. Na stronie jest informacja, że receptę można kupić za 79 zł i za 119 zł. Ale właśnie za droższą ofertą kryje się dostęp do benzodiazepin i ich pochodnych.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ W ELEKTRONICZNYM WYDANIU DGP>>>