Fińscy naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Uniwersytetu Jyväskylä sprawdzali, czy proces biologicznego starzenia się przebiega w różnym tempie u kobiet i u mężczyzn oraz czy różnice te są wynikiem czynników środowiskowych.

Reklama

Podczas badań analizowano dane na temat bliźniąt różnej płci w wieku od 21 do 42 lat oraz od 50 do 76 lat. Pod uwagę wzięte zostały m.in. takie czynniki, jak wykształcenie, wskaźnik masy ciała (BMI), aktywność fizyczna czy korzystanie z używek.

Do zmierzenia wieku biologicznego uczestników zastosowano kilka zegarów epigenetycznych opartych na poziomach metylacji DNA (dane pozyskiwane z próbek krwi).

Badacze ustalili, że mężczyźni byli biologicznie starsi niż kobiety będące w tym samym wieku metrykalnym. Różnice były jednak znacznie mniejsze w młodszej grupie uczestników.

Reklama

Częste palenie papierosów przyczyniało się do różnic w wieku biologicznym kobiet i mężczyzn w starszej grupie badanych. Poza tym czynniki związane ze stylem życia w niewielkim stopniu wyjaśniały różnice w tempie biologicznego starzenia się.

W latach 70. w Finlandii średnia oczekiwana długość życia w przypadku kobiet wynosiła o 10 lat więcej niż w przypadku mężczyzn. Obecnie w Finlandii kobiety żyją średnio o pięć lat dłużej niż mężczyźni – piszą autorzy.