Doustne podawanie leków jest proste i niedrogie. Niestety niektóre substancje, takie jak białka i peptydy, łatwo rozkładają się w żołądku i nie można ich przyjmować w postaci tabletek. Do takich związków należy np. insulina.

Reklama

Zespół z Brigham and Women’s Hospita oraz MIT zaprezentował właśnie elektroniczną tabletkę - RoboCap, która ma tę sytuację zmienić. Badacze z powodzeniem przetestowali już wynalazek na świniach, którym podali insulinę oraz wprowadzany zwykle dożylnie antybiotyk - wankomycynę.

Wchłanianie wankomycyny, dzięki tabletce wzrosło aż dziesięciokrotnie. RoboCap uwalnia bowiem lek dopiero pod wpływem warunków, jakie panują w jelicie cienkim. Dodatkowo obraca się i wibruje, co rozrzedza miejscowy śluz i pomaga leczniczej substancji się rozpuścić.

- Peptydy i białka to ważne leki, jednak degradujące środowisko układu trawiennego i niskie wchłanianie ograniczało doustne podawanie tych leków. Rozrzedzające śluz i wzburzające otoczenie ruchy wykonywane przez RoboCap są tak zaprojektowane, aby pozwalały na pokonanie tych przeszkód i dostarczenie leku w miejsce przeznaczenia - mówi prof. C. Giovanni Traverso, autor wynalazku.