Studium przeprowadzone przez naukowców z katalońskiego uniwersytetu Pompeu Fabra oraz Instytutu Badawczego Szpitala Mar w Barcelonie dowodzą, że substancje, zawarte w ś lekach stosowanych w leczeniu osteoporozy, mogą zahamować w 30-40 proc. rozwój koronawirusa w organizmie.

Reklama

Biorący udział w badaniu Jordi Monfort, reumatolog z barcelońskiego szpitala Mar, wyjaśnił, że przeprowadzone studium było pierwszym tego typu na świecie. Dodał, że wnioski z tego badania zostały już opublikowane w magazynie “Aging”.

- Badanie potwierdziło hipotezę o pewnych substancjach stosowanych w leczeniu osteoporozy i chorób reumatologicznych skutecznych w walce z koronawirusem - powiedział Monfort.

Wśród substancji wykorzystywanych do leczenia osteoporozy naukowcy za niezwykle skuteczny w walce z koronawirusem uznali kwas zoledronowy, czyli fosforoorganiczny związek chemiczny z grupy bisfosfonianów.

Innymi substancjami skutecznymi w walce z koronawirusem okazały się w badaniu naukowców z Katalonii denosumab, czyli przeciwciało monoklonalne stosowane m.in. w leczeniu nowotworów kości oraz osteoporozy, a także duloksetyna. Ta druga stosowana jest m.in. w leczeniu fibromialgii.

Reklama

Natomiast - jak zaobserwowali naukowcy w trakcie badania - substancją sprzyjającą rozwojowi infekcji koronawirusem jest pregabalina, stosowana często w leczeniu padaczki oraz bólu neuropatycznego.

W przeprowadzonym badaniu udział wzięło ponad 2000 pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Wśród nich przeważały osoby z osteoporozą. Pozostali zakażeni, którzy zostali poddani badaniu, to osoby leczące się na chorobę zwyrodnieniową stawów i fibromialgię.