Według najnowszych danych Poltransplant w kwietniu 2020 r. przeszczepiono w naszym kraju jedynie 54 narządy wewnętrzne - prawie dwukrotnie mniej, niż w poprzednich dwóch miesiącach. W marcu tego roku odbyło się 91 transplantacji, w lutym - 94, a w styczniu – 111.

Reklama

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej przeszczepiono nerek. W kwietniu zrealizowano 32 transplantacje tego narządu, podczas gdy w marcu – 58, w lutym – 62, a w styczniu – 69. Spadła też liczba innych operacji. W styczniu przeszczepiono 28 wątrób, a w kwietniu jedynie 9. Na podobnym poziomie utrzymuje się jedynie liczba przeszczepów serca: w kwietniu było 8 takich zabiegów, a w styczniu – 9. Podobnie jest w przypadku transplantacji płuc (odpowiednio 4 i 5).

"BBC News" informuje, że również w Wielkiej Brytanii tak dużego spadku transplantacji nie było od 36 lat. Jeszcze w marcu odbyły się 244 przeszczepy, a w kwietniu tego roku – zaledwie 99. Tak źle w ciągu jednego miesiąca nie było od 1984 r.

Na szczęście na początku maja sytuacja w Wielkiej Brytanii zaczęła się poprawiać. W pierwszym tygodniu tego miesiąca odbyło się 47 transplantacji, podczas gdy w tym samym okresie kwietnia – jedynie 10. W Polsce dane za maj nie są jeszcze dostępne w bazie Poltransplantu.

Reklama

Spadek przeszczepów spowodowany jest zarówno zmniejszeniem się liczby zgłaszanych dawców, jak i mniejszą wydolnością ośrodków transplantologicznych, zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii.

Według danych Poltransplantu, o ile w styczniu było jeszcze 51 dawców ogółem oraz 39 tzw. dawców rzeczywistych (od których pobrano narządy do przeszczepów), to w kwietniu było odpowiednio 23 i 16 dawców.

W sumie od początku 2020 r. do końca kwietnia przeprowadzono w naszym kraju 350 transplantacji, w tym 221 przeszczepów nerek. W 2019 r. w tym samym okresie od tycznia do kwietnia wykonano u nas 451 przeszczepów narządów wewnętrznych. Jedynie w kwietniu było się 130 transplantacji, czyli dwuipółkrotnie więcej niż w tym roku.

W 2020 r. odbyły się w sumie 1473 transplantacje, choć ten rok nie należał do rekordowych. W 2020 r. może być jeszcze mniej przeszczepów.