Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca również do zgłaszania zapotrzebowania na bezpłatne szkolenia organizowane w placówkach, gdzie pracują lekarze.

Reklama

Fundusz wyjaśnia, że podczas szkoleń Zespół Wdrożeń Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) przedstawi funkcjonowanie e-recepty oraz proces podłączenia do platformy P1 (e-zdrowie). W trakcie spotkań będzie można uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące nadchodzących zmian, a także funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz trwającego pilotażu e-skierowania.

NZF zaznacza, że pierwszy etap wdrożenia e-recepty jest już zakończony. Wszystkie apteki i punkty apteczne zostały podłączone do platformy e-zdrowie (P1).

Fundusz ocenia, że wśród pacjentów wzrasta świadomość i zainteresowanie e-receptą oraz bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia – Internetowym Kontem Pacjenta. Zauważa, że w okresie kwiecień-czerwiec br. zanotowano blisko trzykrotny wzrost liczby logowań.

Reklama

NFZ podnosi, że e-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta oferują m.in.: możliwość wykupienia przepisanych leków (e-recept) w różnych aptekach bez utraty refundacji; częściową realizację recepty (nie trzeba w tym samym czasie wykupić wszystkich opakowań leku i nie ma konieczności brania odpisu). Dzięki e-recepcie i IKP, jeśli pacjent choruje przewlekle, to po ustaleniu z lekarzem może dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie. Umożliwiają one również sprawdzenie na przykład, jak przyjmować lek i w jakiej dawce.

Reklama

"Wystarczy jedynie 5 kroków, aby Podmioty Lecznicze oraz Praktyki mogły wystawiać e-recepty i korzystać z zalet rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia" – zachęca Fundusz.