"Adam Niedzielski pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w dniu 18 lipca br. powierzył pełnienie obowiązków prezesa NFZ @a_niedzielski, zastępcy prezesa ds. operacyjnych" – czytamy na Twitterze MZ.

Reklama

Adam Niedzielski pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych od 2018 r. Wcześniej, jak podaje NFZ, związany był m.in. z Ministerstwem Finansów, Najwyższą Izbą Kontroli, Ministerstwem Sprawiedliwości, a także z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Od 2016 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Dotychczasowy prezes NFZ Andrzej Jacyna zrezygnował ze stanowiska w środę. Jak mówił wtedy minister Szumowski, "o powody rezygnacji należy zapytać bezpośrednio prezesa". Przekonywał również, że Jacyna "ma nowe wyzwania".

PAP / Maciej Kulczyski

Andrzej Jacyna był prezesem NFZ od 2018 r. Wcześniej, w latach 2016-2018 był pełniącym obowiązki szefem NFZ.