W sobotę Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podał, że od 31 października do godz. 18 w sobotę na Mazowszu zgłoszono 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

Reklama

Główny inspektor sanitarny, pytany podczas briefingu prasowego o aktualne statystyki zachorowań na odrę na Mazowszu, poinformował, że według danych z godz. 10 w niedzielę pacjentów, którzy "chorują lub przechorowali już odrę z tego jednego ogniska", jest nadal 17. - Więc wygląda na to, że sytuacja jest w pełni opanowana - powiedział Pinkas.

- Zobaczymy oczywiście, co przyniesie jutrzejszy dzień, ale mam taką nadzieję, a nawet pewność, że sytuacja jest w pełni opanowana - dodał. GIS zwrócił jednocześnie uwagę, że gdyby populacja niezaszczepiona była większa, mielibyśmy "z całą pewnością już kilkaset przypadków" zachorowań.

- Poza tym także wiemy o tym, że coraz większa grupa rodziców zgłasza się ze swoimi dziećmi do szczepienia - wskazał Pinkas. Jak dodał, szczepienie jest wskazane do 72 godzin po kontakcie z osobą chorą.