Nowa lista leków refundowanych – jak podkreślił Czech na poniedziałkowej konferencji prasowej – przynosi korzystne zmiany m.in. dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną, gdyż na listę leków refundowanych wchodzi Praluent (alirokumab) w ramach programu lekowego "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem".

Reklama

Ponadto lista niesie korzystne zmiany w zakresie leczenia nadciśnienia tętniczego płucnego. Na liście leków refundowanych znajdzie się lek Veletri (epoprostenol) w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny" oraz Adempas (riocyguat) w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem".

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że "zakończyła się wielomiesięczna batalia o finansowanie trzeciej linii terapii w szpiczaku mnogim". W związku z tym na liście leków pojawi się Imnovid (pomalidomid), który został objęty refundacją w ramach programu lekowego "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego".

Kolejne zmiany dotyczą pacjentów chorujących na łuszczycę, którym zostanie udostępnionych wiele "nowych opcji terapeutycznych". Jedną z nich jest leczenie refundowanym od listopada Cosentyxem (sekukinumab), który wchodzi na listę refundacyjną w ramach 3 programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" i "Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa". Przy tej okazji Czech wskazał na "rozszerzenie w dziedzinie reumatologii, na które pacjenci bardzo długo czekali".

Reklama

Ponadto na listę reków refundowanych wpisany został także lek Talz (ixekizumabum), który będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej".

Reklama

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną. Nowa lista ma obowiązywać od 1 listopada tego roku.