W sześciu przypadkach choroba została potwierdzona laboratoryjnie. Jak poinformowała rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska, od końca października w Poznaniu i powiecie poznańskim nie odnotowano kolejnych przypadków zachorowań lub podejrzeń choroby.

Reklama

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, wywoływaną przez paramyksowirusy. Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu.

Odnotowane w Poznaniu przypadki dotyczyły w szczególności osób społeczności romskiej, wśród której odnotowano ogółem 17 zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Poza jednym przypadkiem wszystkie dotyczyły dzieci w wieku od 3 lat do 17 lat.

- Liczba osób chorych lub z podejrzeniem zachorowania od 27 października nie zmienia się. Wpływ na taki stan mogły mieć m.in. szczepienia osób narodowości romskiej, przeprowadzone przed niespełna miesiącem w Poznaniu. Cieszy nas, że te osoby miały wolę zaszczepienia się – powiedziała PAP Staszewska.

Reklama

16 października zostały przeprowadzone szczepienia ochronne przeciw odrze dla osób społeczności romskiej z Poznania. Szczepieniom poddano 29 osób w tym dziesięcioro dzieci w wieku od 2 do 15 lat.

Zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę w Poznaniu i okolicznych gminach odnotowano także u siedmiorga osób narodowości polskiej w wieku od 18 miesięcy do 43 lat. Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że czwórka z nich mogła mieć styczność z osobami społeczności romskiej, u których stwierdzono zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę.

Reklama

Z ustaleń sanepidu wynika, że wśród wszystkich zgłoszonych przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę, cztery osoby dorosłe były szczepione tylko jedną dawką szczepionki przeciw odrze.

Oddział Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu objął nadzorem epidemiologicznym łącznie blisko 170 osób narażonych na zachorowanie na odrę. Szczepionką przeciw odrze, śwince i różyce zaszczepiono w sumie 63 osoby.

Odra objawia się m.in. gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek i wysypką. Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Szczepienia przeciwko odrze chronią przed zachorowaniem, jak i przed ciężkimi powikłaniami, szczególnie neurologicznymi.