O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat bezskutecznie apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Celem projektu - jak wskazano w komunikacie kancelarii - jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Reklama

Projekt przewiduje całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Projekt zakłada też m.in. całkowity zakaz promocji i reklamy usług solariów. Kancelaria podkreśla, że rozwiązań zawartych w projekcie ustawy od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

Badania pokazują, że korzystanie z solariów sprzyja zachorowaniu na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież.

"W Polsce w latach 1994-2014 zaobserwowano dwukrotny wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego i dwukrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych tą chorobą. Niestety, Polacy dość późno trafiają do lekarza, a stopień zaawansowania choroby istotnie wpływa na wyniki leczenia" – zauważono w komunikacie kancelarii.

Dlatego też, jak wskazano, umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest o ok. 20 proc. wyższa niż przeciętnie w krajach Unii Europejskiej. Zauważono, że w wielu krajach europejskich istnieją regulacje określające dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz obowiązuje zakaz udostępniania solariów osobom poniżej 18 lat.

RPD od lat wskazuje, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym. 12 maja obchodzony był Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, zaś od 15 do 21 maja trwał Tydzień Świadomości Czerniaka.

Reklama