Rzecznik Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotował dla uczniów szkół podstawowych lekcje wychowawcze na temat praw przysługujących pacjentom w Polsce. Dyrektorzy placówek mogą również zamówić lekcje tematyczne przeprowadzane w szkołach przez ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta.

Reklama

- Dzieci są dla nas wartością szczególną. Warto, by swoje prawa poznawały jak najwcześniej. Dzięki atrakcyjnym lekcjom przyswajanie tej przydatnej w życiu wiedzy może być ciekawą przygodą. Nauczyciele znajdą tam wiele przydatnych materiałów i pomysłów na prowadzenie lekcji – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska.

Materiały dydaktyczne zostały przygotowane z myślą o nauczycielach klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. W skład zestawów wchodzi scenariusz zajęć edukacyjnych dla danej grupy wiekowej wraz z informatorem dla prowadzącego zajęcia. Zestawy edukacyjne uzupełniono licznymi przykładami i atrakcyjną grafiką. Na scenariusz lekcji składają się pogadanki, zadania, krzyżówki, quizy oraz prezentacja.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty książki Grzegorza Kasdepki „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!”, której pomysłodawcą był Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Dziecka. W materiałach zamieszczono także Kartę Praw Dziecka Pacjenta, opracowaną przez obie instytucje.

Karta ta zawiera zestaw informacji o tym, że dziecko, które korzysta ze świadczeń zdrowotnych ma prawo m.in. do poszanowania intymności, informacji o stanie zdrowia, obecności osoby bliskiej, nauki podczas leczenia w szpitalu i sanatorium.

Reklama

Każda ze szkół, która będzie chciała edukować uczniów w zakresie praw pacjenta otrzyma też dodatkowe materiały – książki i audiobooki „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!”.

Autorem książki jest Grzegorz Kasdepke, ilustracje przygotowała Ewa Poklewska-Koziełło. W książce o przygodach dwójki bliźniaków Kuby i Buby najmłodsi przeczytają m.in. o tym, dlaczego warto słuchać lekarza; do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy ktoś bliski zachoruje; czym jest tajemnica lekarska; a także co można, a czego nie wolno robić w szpitalu.

Materiały dydaktyczne są dostępne dla szkół po zalogowaniu się na dedykowanej platformie na stronie Biurze Rzecznika Praw Pacjenta (http://www.bpp.gov.pl/formularz-logowania-dla-szkol-podstawowych/).