- Regularne kontrole stomatologiczne i zabiegi higienizacyjne uchronią pacjenta przed nagłym bólem podczas urlopu – radzi dr Anna Kowalska-Baron z kliniki stomatologicznej Dr Baron.

Reklama

Poradnik survivalowy

Na urlop pakujemy się w pośpiechu, więc zdarza nam się zapomnieć o wielu drobiazgach, ale co jeśli nie zabraliśmy szczoteczki i pasty do zębów? Jeżeli wakacje spędzamy w mieście, brak szczoteczki, to żaden problem. Środki do higieny jamy ustnej kupimy wszędzie. Jednak w przypadku ekstremalnych wypraw będziemy musieli zbratać się z naturą, aby skutecznie zadbać o swój uśmiech. Dawniej ludzie używali patyczków z brzozy lub wierzby! Gryząc je godzinami, czyszczono zęby i poprawiano kondycję dziąseł. Ekspert radzi, jak zatroszczyć się o zęby w XXI wieki i przetrwać w trudnych warunkach, dzięki naturalnym środkom.

Ważne jest, aby pamiętać o profesjonalnych przyborach do higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku, zalecam sięgnąć po środki naturalne, bez dodatków chemii – mówi dr Anna Kowalska-Baron z opolskiej kliniki. Stomatolog zdradza proste sposoby na naturalną higienę zębów. - Jednym ze sposobów jest płukanka z soli (np. kamiennej lub himalajskiej) i gorącej wody: 30g soli na 500 ml. Roztwór soli usunie z jamy ustnej bakterie oraz ureguluje jej pH, nadając jej odczyn zasadowy. To dobry zamiennik popularnej gumy do żucia oraz świetny sposób pomagający w leczeniu krwawiących dziąseł. Co więcej, innymi produktami, które spowalniają namnażanie się bakterii próchnicowych są mięta, szałwia, czy rumianek. Działają antyseptycznie i pomagają utrzymać higienę jamy ustnej – dodaje stomatolog z opolskiej kliniki.

Wakacyjne urazy

Ważne jest, by podczas urlopu mieć ze sobą numer telefonu do swojego dentysty, który doradzi, jak należy postępować w nagłych przypadkach. - Warto zaopatrzyć swoją podróżną apteczkę w leki przeciwbólowe i antybiotyk z instrukcją przyjmowania. Na wypadek obrzęku spowodowanego stanem zapalnym czy urazem, warto zaopatrzyć się w jednorazowe zimne kompresy żelowe, które można zakupić w aptece – przekonuje dr Anna. Wakacyjne szaleństwa nierzadko kończą się urazem zębów. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? - Po pierwsze nie panikować i postępować zgodnie z instrukcją. W przypadku złamania korony zęba należy znaleźć złamany fragment zęba i zabezpieczyć go w mleku, soli fizjologicznej, płynie do soczewek lub we własnej ślinie (wkładając zęba pod język). Następnie, należy udać się do stomatologa, który przyklei element złamanego zęba – przekonuje dr Anna.

Woda z cytryną?

Gdy słupek rtęci wzrasta, często sięgamy po wodę z cytryną, bo jest orzeźwiająca, zawiera witaminę C i lepiej smakuje. Jednak według ekspertów, nadmierne spożywanie wody z dodatkiem cytryny, może być dla nas fatalne w skutkach. - Soki owocowe, w tym także woda z cytryną, niszczą osłonę nabytą na zębach, która chroni szkliwo przed kwasową erozją. Soki i napoje owocowe lepiej pić przez słomkę, by zminimalizować styczność kwaśnego płynu z zębami. Dodatkowo dla znormalizowania pH, należy przepłukać usta szklanką wody – przestrzega dr Anna.