Uśmiech atrakcyjniejszy od makijażu

W jednym z badań okazało się, że aż 69 proc. osób uważa uśmiechniętą twarz kobiety za bardziej atrakcyjną, niż tę samą twarz podkreśloną makijażem. Skoro uśmiech to najlepszy makijaż, to warto inwestować w zdrowe zęby i dziąsła. Ale od czego zacząć?

Reklama

- Jednym z kluczowych elementów atrakcyjnego uśmiechu są proporcje. Jeśli mamy pełne usta i drobne, krótkie zęby, to przywrócenie symetrii jest wręcz niezbędne. Np. górne przednie zęby, w tym jedynki, powinny być nieco dłuższe i stanowić 75-100 proc. przestrzeni między górną a dolną wargą, gdy się uśmiechamy. To sprawia, że uśmiech w kontakcie z drugą osobą wysuwa się na dominujący, centralny plan, przyciąga uwagę do ust i zębów - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

A co w przypadku, gdy nasze zęby posiadają defekty? Zęby można zrekonstruować za pomocą różnorodnych metod: wśród nich są korony ceramiczne, galwaniczne, pełnoceramiczne, ale w przypadku przednich zębów najlepiej sprawdzą się zabiegi za pomocą materiałów stomatologicznych opartych na kompozycie lub licówki. Odbudowa ukruszonych, ułamanych zębów lub zużytych koron żywicą kompozytową to inaczej bonding.

Bonding
Żywica kompozytowa to bardzo plastyczny materiał, który możemy dowolnie rzeźbić, kształtować i polerować. Zabieg bondingu jest mało inwazyjny, nie wymaga szlifowania zęba, jedynie delikatnego wytrawienia z jego wierzchniej warstwy. Tak przygotowaną bazę „przykrywamy” kolejnymi warstwami kompozytu, aż ząb uzyska naturalny, estetyczny wygląd – wyjaśnia stomatolog. Zabieg bondingu jest zazwyczaj tańszy, niż inne zabiegi stomatologii estetycznej np. założenie licówek, do tego trwa krócej. To najlepsza metoda, gdy pacjent nagle ukruszy lub ułamie ząb jako tzw. tymczasowe rozwiązanie, ponieważ odbudowa zęba tą techniką jest szybka. Należy przy tym pamiętać, że jeśli cierpimy na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, materiał może się z czasem niszczyć i zużywać.

Mikroestetyka
Rozwiązania możemy połączyć z delikatnym szlifowaniem zębów za pomocą specjalnych wierteł, pasków i past polerskich. Te zabiegi złagodzą linię twojego uśmiechu i skorygują niewielkie defekty kosmetyczne np. ostre krawędzie kłów czy dysproporcje między zębami. Jeżeli pacjent ma zbyt długie zęby, które potocznie nazywa się np. „końskim uśmiechem”, to można je spiłować do odpowiedniej długości, bez uszkadzania ich, przywracając pożądaną symetrię.

Licówki
Alternatywną metodą na rekonstrukcję uszkodzonych mechanicznie zębów, nadanie im innego kształtu, zlikwidowanie diastemy lub zakrycie nieestetycznych przebarwień są licówki, wykonane przez technika dentystycznego. Są to cieniutkie (0,3-0,8 mm) płatki mocowane na zewnętrznej powierzchni zębów przednich, które stają się integralną ich częścią. Licówki są tak dobierane kształtem, rozmiarem i odcieniem, a nawet teksturą, aby zachować spójny efekt z sąsiadującymi zębami. – Licówki wykonane na porcelanie to najlepszy sposób na diametralne skorygowanie wyglądu zębów w strefie estetycznej, czyli od „jedynki” do „piątki”. Nie powinny mieć ostrych krawędzi, dlatego stomatolog profiluje je, aby harmonijnie komponowały się z rysami twarzy. Nadanie im lekko zaokrąglonego kształtu sprawi, że uśmiech stanie się bardziej młodzieńczy i subtelny w wyrazie. Do tego licówki mogą nam służyć nawet do 15 lat – mówi dr Stachowicz.

Reklama

Wybielanie
Jeżeli nie odmawiamy sobie kawy, papierosów lub czerwonego wina, to biel naszych zębów pewnie jest daleka od ideału. Zęby można wybielić wieloma metodami, ale tylko to gabinetowe jest naprawdę skuteczne.

U stomatologa stosujemy substancje wybielające o wyższych stężeniach, dlatego dają one dużo lepszy efekt niż pasty z drogerii. Wybielanie można przeprowadzić w gabinecie, podczas jednej sesji z użyciem lampy lub w domu, kiedy pacjent otrzymuje komplet indywidualnych nakładek i żel wybielający. Nakładki nosimy kilka godzin w ciągu dnia lub zakładamy na noc. Cały proces trwa do 14 dni – tłumaczy stomatolog.

• Świeży oddech

Nieświeży oddech nie sprzyja zacieśnianiu więzi. Może mieć wiele przyczyn począwszy od niewłaściwej higieny jamy ustnej, poprzez dietę bogatą w charakterystyczne produkty, jak cebula, czosnek, a kończąc na infekcji migdałków lub problemach gastrycznych. – Najprościej jest wykluczyć przyczyny stomatologiczne. Podczas przeglądu dentysta skontroluje wygląd zębów i dziąseł w poszukiwaniu zmian próchniczych lub stanów zapalnych przyzębia. Jeżeli nie stwierdzi niepokojących objawów, to musimy szukać głębiej. Czasami nieświeży oddech np. o specyficznym zapachu amoniaku świadczy o problemach z nerkami, zaś acetonu - o zaawansowanej cukrzycy – komentuje ekspert.

Rady na odświeżenie oddechu są proste: myjmy regularnie zęby, pamiętajmy o nitce dentystycznej, zdrowo się odżywiajmy, a doraźnie żujmy gumę z ksylitolem.

Jesteś facetem i chcesz zdobyć serce kobiety? Nie uśmiechaj się zbyt często…

Atrakcyjny uśmiech potrafi przyciągnąć niejedno spojrzenie i podbić niejedno serce. Natomiast w przeciwieństwie do panów, którzy preferują kobiety roześmiane, o uśmiechu Julii Roberts, kobiecy mózg działa na odwrót i woli… umiar. Socjologowie z University of British Columbia przeprowadzili badania, w których okazało się, że mężczyźni, którzy mają zamyślony, dumny wyraz twarzy lub jedynie tzw. szelmowski uśmiech są w ogólnym rozrachunku bardziej atrakcyjni dla kobiet, niż ci panowie, na których twarzach gości uśmiech od ucha do ucha. To poniekąd wyjaśnia teorię o tym, że kobiety wolą „złych chłopców”.

Inną kwestią jest z kolei to, że nigdy nie wiadomo, czy mężczyzna uśmiecha się rzadko, bo chce być bardziej męski… czy też z powodu kompleksów na punkcie swoich zębów.