Jak podkreślił w rozmowie z PAP diagnosta Miasta Kobiet Radosław Zakrzewski, zakwaszenie organizmu jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa, o wadze którego mało kto zdaje sobie sprawę.

Reklama

- Kiedy organizm jest zakwaszony; są w nim zanieczyszczenia, pasożyty, grzyby – nic nie może działać dobrze. Problemy są już na poziomie komórek, później tkanek i narządów, które jeśli nie są w stanie pracować w optymalnym środowisku zaczynają mieć problemy i wtedy sięga się najczęściej po farmaceutyki. Jeśli jednak dba się o to, by organizm systematycznie oczyszczać – poprawia się metabolizm i całe funkcjonowanie organizmu – powiedział PAP Zakrzewski.

O detoksykację powinny dbać przede wszystkim osoby żyjące w stresie, mieszkańcy dużych miast i aglomeracji, osoby palące, niestroniące od alkoholu. Detoksykacja wskazane jest także osobom po przebytej chemioterapii i radioterapii.

Jak wskazują diagności z Miasta Kobiet, detoksykację można przeprowadzać m.in. metodą „domową”. Jedną z nich jest np. oczyszczanie wykorzystujące właściwości sody oczyszczonej.

Reklama

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, przyjmowany w formie płynu, roztworu działa przede wszystkim w celu normalizacji PH w organizmie. Terapię taką należy stosować jednak regularnie, i nie dłużej niż przez okres trzech tygodni. Trzeba pamiętać także, że w przypadku dużego zakwaszenia organizmu powinno się przyjmować równocześnie sodę i cukier, czyli mieszankę w postaci glukozy. Terapia sodą oczyszczoną obliguje także do zachowania umiaru w diecie, która nie powinna zawierać m.in. tłustych produktów.

Wpływ na proces detoksykacji organizmu ma także jakość spożywanej wody. Ważne, by była wysokozasadowa, czyli pozbawiona m.in. szkodliwych jonów chloru, siarki, fosforu i wodoru, i aby zawierała jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Jedną z metod jest np. stosowanie tzw. żywej wody, czyli rewitailzatora wspomagającego oczyszczanie organizmu.

Reklama

- „Żywa woda" zawiera odpowiednie pH, tlen, antyoksydanty, elektrolity i odpowiednią strukturę. Te pięć podstawowych parametrów wody powoduje, że cała fizjologia zaczyna się oczyszczać. Organizm jest na bieżąco wypłukiwany, filtrowany, oczyszczany, a kiedy jest już czysty – działa wszystko inne – dieta, rehabilitacja, tabletki. Działa bo nic mu nie przeszkadza. Kiedy stosuje się np. leki bez oczyszczania, to tak, jakby nie stworzyć fundamentu, a zacząć budować dach – powiedział Zakrzewski.

W procesie detoksykacji niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna (toksyny są wydalane także z potem). Wśród produktów, które korzystnie wpływają na oczyszczanie organizmu, jest także miód, kapusta, karczochy i buraki.

Eksperci podkreślają, że detoksykację organizmu, dla poprawy skuteczności tego procesu, warto wspierać odpowiednią suplementacją. Jak wskazują jednak, powinna być to jednak suplementacja, która w bezpośredni sposób wpływa na przyswajalność i wchłanialność substancji aktywnych.

Jednym z przykładów takich suplementów jest np. technologia ujemnej jonizacji, dzięki której przyswajalność niezbędnych składników detoksykacyjnych wzrasta do poziomu min. 93. proc. Formuła Alfa Aktiv opracowana przez naukowców współpracujących z Miastem Kobiet, opiera się na wzmocnieniu aktywizacji naturalnych składników zawartych m.in. w owocach pod kątem ich szybkiej przyswajalności w organizmie.

Substancje zawarte w suplemencie to przede wszystkim aronia, czarna porzeczka, miód, ale także kwas bursztynowy i minerały. Jak podkreślali naukowcy, są to substancje, które działając na poziomie komórkowym, prowadzą do rzeczywistej poprawy funkcjonowania organizmu.

- Aronia to antocyjan, czyli jedyna roślina nie tylko odporna na szkodniki, ale także działanie toksyn. Jej owoce składają się w 60 proc. z niezwykle cennych polifenoli, w tym przede wszystkim flawonoidów i kwasów fenolowych. Dodatkowo aronia dostarcza organizmowi niezbędny kwas foliowy, askorbinowy oraz witaminy z grupy B2. Działa również przeciwutleniająco, dzięki zawartości kwasu kawowego – zaznaczyli diagności Miasta Kobiet.

Jak mówili, podobne właściwości wykazuje także czarna porzeczka, która jest m.in. cennym źródłem polifenoli i zawiera ponadto kwasy organiczne, pektyny, garbniki, witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A. Miód natomiast, zawiera aż 78 żywych enzymów, które działając jak biokatalizatory, przyśpieszają reakcje biochemiczne w komórkach.

Kwas bursztynowy, będący także składnikiem Alfa Aktiv, wytwarza się wyłącznie w miejscach uszkodzonych i obciążonych substancjami szkodliwymi. Znajduje się np. w żywicy gromadzącej się na korze chorego drzewa. Dlatego na każde 20 ml Alfa Aktiv przypada aż 10 mg tego cennego kwasu, którego przyswajalność (dzięki wykorzystaniu technologii ujemnej jonizacji) wynosi nie 15, a 90 proc..

Działalność kwasu bursztynowego powoduje natomiast m.in. rozpuszczanie kamieni nerkowych, hamowanie wzrostu guzów. Wpływa także na wzmacnianie układu odpornościowego oraz neutralizację toksyn.