W opublikowanym przez ministerstwo zdrowia wykazie znalazło się 240 punktów - produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Reklama

Na liście – publikowanej co dwa miesiące - umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty, które się na niej znajdują, nie mogą być wywożone za granicę.

W wykazie znalazła się m.in. szczepionka Infranrix (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b).

Są na nim także np. insuliny: Actrapid-Penfill, Mixtard, NovoMix, Insuman i Humalog; stosowane u pacjentów po przeszczepach preparaty Advagraf i Tacni; leki przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin i Xarelto; zawiesiny do nebulizacji Pulmicort oraz aerozole inhalacyjne Berodual.

Na listę wpisano także m.in. stosowany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych Rispolept Consta, przeciwpadaczkowy Vimpat i wykorzystywany w leczeniu nowotworów Sutent.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.