Poprzedni klip, w którym Posobkiewicz rapował, zachęcał Polaków do szczepienia się. - Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość – mówił wówczas PAP.

Reklama

Filmik w którym „raper Gisu” zwraca się do palaczy znaleźć można na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakładce youtube.

- Wciąż nie każdy wie z palaczy co nałogi powodują, potem nagle jest zdziwiony gdy mu nogę amputują. Kiedy młody z fajką w zębach minę cwaniaka przybiera, nie wie że skraca swe życia, przyjdzie zawał i umiera – rozpoczyna raper Gisu.

- Nie pal! Nie pal bardzo proszę, nie chcę Twojej szybkiej śmierci. Dymu fajek ja nie znoszę. Nie pal! Nie pal więcej brachu, bo jak palisz cały śmierdzisz, wylądujesz wcześniej w piachu – ostrzega raper.

Edukuje, że papieros to zabójca. - Dla tych co jeszcze palą dziś nauka prosta taka – nie pal fajek, nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka - śpiewa.

Reklama

Jak przestrzega, wielu zaczyna dla szpanu, nie słucha starych, lekarza, a na koniec dymek znicza ulatuje znad cmentarza.

Reklama

- Raper Gisu, leśny dziadek próbuje dotrzeć do tłumu, zwraca się zwłaszcza do młodych chcąc przemówić do rozumu – młodość, zdrowie oraz piękno z fajką się nie trzyma kupy, zapamiętaj więc ziomalu papierosy są do dupy – dodaje.

Szacuje się, że liczba zgonów bezpośrednio wynikających z palenia tytoniu wynosi w Polsce od 67 tys. do 90 tys. przypadków rocznie. Ocenia się, że 38 proc. wszystkich zgonów mężczyzn w wieku 38-69 lat ma związek z paleniem tytoniu, z czego 55 proc. zgonów wynika bezpośrednio z nowotworu powstałego na skutek palenia tytoniu.

Rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów pośród nowotworów złośliwych zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet w Polsce. Tylko z powodu palenia tytoniu w ubiegłych latach w Polsce rocznie umierało na nowotwór płuca ok. 15 tys. mężczyzn i 4 tys. kobiet.

Bierne narażenie na dym tytoniowy osób niepalących powoduje dodatkowe straty - z powodu biernej ekspozycji na dym tytoniowy umiera rocznie blisko 2 tys. niepalących, głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, raka płuca i przewlekłych chorób układu oddechowego.