Męski problem

Dolegliwość ta jest o wiele bardziej powszechna w okresie dziecięcym, ale borykają się z nim również dorośli mężczyźni. Na czym dokładnie polega? - Stulejka to zwężenie napletka, uniemożliwiające odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia. Wynika ona z dysproporcji między szerokością mało elastycznego napletka, a średnicą żołędzi – wyjaśnia lek. med. Daniel Leszczyński ze Szpitala LUX MED. Problem ten może utrudniać lub nawet uniemożliwiać życie seksualne oraz zwiększa ryzyko występowania zakażeń. U części pacjentów przyczynia się również do występowania trudności przy oddawaniu moczu.

Reklama

Metody leczenia

Do niedawna dolegliwość tę leczono głównie chirurgicznie. Operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka poprzez nacinanie skóry i częściowe lub całkowite jej usunięcie. Obecnie istnieje również możliwość zastosowania mniej inwazyjnej i bardziej bezpiecznej metody – lasera CO2. - W trakcie laserowej operacji stulejki, skóra i tkanka podskórna przecinane są laserem, co powoduje, że w czasie przecinania tkanki dochodzi równocześnie do zamknięcia drobnych naczyń. Dzięki temu ryzyko powstania krwiaka pooperacyjnego zostaje ograniczone, a obrzęk pooperacyjny jest dużo mniejszy niż w przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej – tłumaczy lek. med. Daniel Leszczyński. Co za tym idzie, dolegliwości pooperacyjne są zminimalizowane, rana równiejsza, a blizna po zabiegu gładsza. Czas trwania zabiegu laserowego to tylko 1,5 godziny. Co bardzo ważne, do operacji metodą laserową kwalifikowani są wyłącznie mężczyźni po 18 r.ż. (po uprzednim badaniu lekarskim). Procedura wykonywana jest w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym. Zaraz po jego zakończeniu pacjent może iść do domu. - Po zabiegu, podobnie jak w przypadku metody tradycyjnej, należy przez kilka dni codziennie zmieniać opatrunek, a ponadto unikać wysiłku fizycznego, współżycia i długotrwałych podróży – dodaje specjalista Szpitala LUX MED.

Zastosowanie metody laserowej sprawia, że po tygodniu od zabiegu można już normalnie funkcjonować, natomiast wznowienie współżycia i powrót do aktywności fizycznej zalecany jest po pełnym wygojeniu się rany, czyli po ok. 4-6 tygodni od operacji.