Mniej lub bardziej nasilone dolegliwości reumatyczne to chleb powszedni większości z nas. Musimy więc nauczyć się sobie z nimi radzić, chociażby sięgając po Reumpapai firmy Herbalmed, suplement diety z apteki wspomagający w naturalny sposób funkcjonowanie naszego układu kostnego.

Reklama

Choroby nazywane potocznie reumatycznymi to nie jedna, ale wiele dolegliwości o różnym pochodzeniu i nasileniu. Grupa ta obejmuje między innymi: choroby zwyrodnieniowe stawów (w tym również najpowszechniejsze, czyli rwę kulszową i ramienną), reumatoidalne zapalenie stawów i wszelkiego rodzaju nerwobóle mięśniowe. Zwyrodnienia niektórych stawów, zwłaszcza kręgosłupa, mogą powodować dodatkowo niepokojące dolegliwości neurologiczne – ucisk na naczynia krwionośne albo nerwy bywa przyczyną bólu i zawrotów głowy, a nawet niedowładów różnych części ciała i zaburzeń świadomości.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującą dolegliwością układu ruchu. Lekarze podają różne liczby – na przykład w Polsce miałaby ona dotyczyć aż pięciu milionów osób! Można więc sobie wyobrazić, ilu zwolnień lekarskich jest przyczyną i ilu osobistych tragedii. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość tylko i wyłącznie wieku podeszłego – na różnego rodzaju bóle zwyrodnieniowe skarżą sie coraz młodsi ludzie.

Pojawiają się one w miejscach, bez których nie sposób normalnie funkcjonować: w kolanach, łokciach, kręgosłupie, w stawach dłoni i stóp. Główną przyczyną są zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu stawów – początkowo zaczyna brakować chrząstki stawowej, która amortyzuje ruchy i obciążenia. Później problem się rozszerza i szwankuje już właściwie cały staw – pojawia się silny ból, sztywność i ograniczenie ruchomości. Te ostatnie objawy najsilniej można zaobserwować rano, zaraz po przebudzeniu.

Jakie są przyczyny? Wiadomo: wiek, predyspozycje genetyczne i... płeć, bo bardziej obciążone są kobiety. Ale też nadmiar kilogramów, słabe mięśnie i – paradoksalnie, bo przecież ruch leczy! – zbyt obciążające ćwiczenia fizyczne oraz praca.

Co złagodzi dolegliwości bólowe? Lekarze zalecają rehabilitację, leki przeciwbólowe (które nie są, jak wiadomo, obojętne dla organizmu), w ostateczności pomóc może zabieg chirurgiczny. Sami możemy sięgnąć po suplementy diety, które wspomagają naturalne funkcje narządu ruchu, stawów i mięśni, na przykład Reumpapai.