Decyzję dotyczącą programu in vitro minister zdrowia objaśniał dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Reklama

Program zostanie dokończony, nic nie jest kasowane, nikomu nie wypowiadamy umowy. Do połowy przyszłego roku te pary, które wejdą do programu, będą miały sfinansowane procedury. Nigdzie nie jest powiedziane, ze taki sposób finansowania akurat tej jednej potrzeby zdrowotnej obywateli musi być na wieki wieków finansowany ze środków publicznych - oświadczył Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu przedstawił podczas sejmowej komisji kierunki działań w służbie zdrowia. To pierwsze szczegółowe publiczne przedstawienie przez ministra planowanych zmian.

Minister Radziwiłł tłumaczył posłom, że finansowanie budżetowe stosują niektóre kraje europejskie i opieka zdrowotna jest tam na bardzo dobrym poziomie. Wymienił wśród nich kraje skandynawskie. Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem ministerstwa jest informatyzacja w służbie zdrowia.

Wśród najważniejszych zmian minister wymienił: uporządkowanie zasad refundacji leków, projekt bezpłatnych leków dla seniorów, pakietowe kontraktowanie świadczeń, naprawa pakietu onkologicznego, wstrzymanie komercjalizacji SPZOZ-ów. Zaznaczył, że jest problem z finansowaniem kroczących podwyżek dla pielęgniarek i położnych, ale zapewnił o woli ich kontynuowania.

Reklama