Pękające kąciki ust, pierzchnięcie, otarcia - najbardziej popularne problemy skóry ust

Skóra na ustach jest cienka i delikatna oraz pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej, dlatego intensywnie reaguje na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Suche, spierzchnięta i pękające usta narażone na wiatr, klimatyzację i bezmyślne oblizywanie powodują duży dyskomfort. Rozwiązaniem dla takiego typu dolegliwości jest zapewnienie ustom odpowiedniej ochrony przez aplikację natłuszczającego kremu lub ochronnej pomadki. Dobre efekty przynosi również maseczka z miodu. Ważne jest także wzbogacenie codziennej diety o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Często jednak nasze usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej regeneracji. Wówczas warto sięgnąć po gotowe preparaty, na przykład po maść ZAJADEX, zawierającą cynk, witaminę B, ekstrakt z szałwii lekarskiej. Starannie dobrane składniki aktywne, efektywnie wspomagają zwalczanie problemów skóry ust. Maść tworzy na powierzchni ust warstwę ochronną, która nie tylko przyspiesza gojenie, ale również redukuje uczucie dyskomfortu.

Reklama

Afty, zajady, opryszczka - najbardziej popularne choroby ust

Usta podobnie jak inne części ciała chorują sygnalizując, iż nasz organizm ma obniżoną odporność i zmaga się z infekcjami lub nawet poważniejszymi chorobami. Leczenie chorób ust należy rozpocząć od stosowania odpowiednio dobranych preparatów zewnętrznych. Jeśli one nie pomogą po czasie określonym w ulotce, warto zasięgnąć rady lekarza, aby zweryfikować czy nie zmagamy się z jakąś poważniejszą chorobą. Do najczęstszych chorób ust należą: zajady, afty oraz opryszczka wargowa zwana też zimnem.

Afty, czyli bolesne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i warg są dość powszechnym problemem, który dotyczy 10-30 % populacji. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się aft są: infekcje, alergie, niedobór witamin, stres oraz urazy mechaniczne. W przypadku tej choroby ust, kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Jeśli afty pojawiaj się często, warto skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.

Zajady to zapalenie kątów ust widoczne jako zaczerwienione zmiany w kącikach wargowych. Ich przyczynami są najczęściej miejscowe zakażenia bakteryjne lub grzybiczne, jak również niedobór witaminy B, cynku lub żelaza. Powstawanie zajadów może również być związane z występowaniem chorób ogólnych np.: cukrzycy czy anemii.

Do walki z zajadami stosuje się preparaty działające miejscowo, wspomagające regenerację naskórka, leki przeciwgrzybiczne, a czasem nawet antybiotyki. Wśród leków bez recepty można sięgnąć na przykład po ZAJADEX – regeneracyjne serum na zajady, które tworzy bezbarwną warstwę ochronną, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Obecne w składzie preparatu drożdże cechują się wysoką zawartością fosfolipidów, witamin z grupy B, witaminy D oraz siarki, wpływając na metabolizm komórkowy, co wpływa na właściwości regeneracyjne. Z kolei witamina E poprawia stan powierzchni skóry, natomiast witamina A poprawia nawilżenie skóry. Niezależnie jednak jaki preparat wybierzemy, trzeba pamiętać, iż podstawą sukcesu w walce z zajadami jest regularna aplikacja preparatu, który powinien przyspieszyć proces leczenia.

Reklama

Opryszczka wargowa jest chorobą zakaźną wywoływana przez wirus Herpes Simplex, z którą zmaga się wiele osób. Niemal każdy z nas jest nosicielem chorobotwórczego wirusa opryszczki. Opryszczce, zwanej też zimnem towarzyszy swędząca wysypka na ustach i ból. Zwykle atakuje ona osłabiony chorobą lub przemęczeniem organizm. Sama choroba nie jest groźna, lecz wywołane nią powikłania już tak. Leczenie opryszczki wargowej prowadzi się przez osłabienie objawów, czyli zastosowanie preparatów przeciwwirusowych. Pomocne są również nakładane miejscowo kremy, sztyfty czy płyny do przemywania. Przy bakteryjnym nadkażeniu opryszczki, lekarz może przepisać odpowiednią maść z antybiotykiem.

Usta, podobnie jak inne części naszego ciała są atakowane przez różne nieprzyjemne choroby i dolegliwości. Warto więc wiedzieć jak sobie z nimi radzić, aby nasze usta były zdrowe i wyglądały estetycznie.