Wielu pacjentów ze wszczepionymi implantami zastanawia się, czy ich noszenie jest zawsze bezpieczne i czy nie przeszkadza choćby w uprawianiu sportu oraz wykonywaniu badań diagnostycznych.

Reklama

Sport z implantem

Wiele nowoczesnych urządzeń, w tym implanty firmy Cochlear, spełnia normy wodoodporności, dzięki czemu umożliwiają przebywanie w wodzie o głębokości 1 metra przez 30 minut. Jeśli jednak pacjent chce pływać przez dłuższy czas lub nurkować, poleca się zakupienie Aqua+, czyli silikonowej nakładki z wodoodporną cewką, która ochroni implant w trakcie przebywania w wodzie.

Urządzenia te są również bardzo wytrzymałe – firma Cochlear może poszczycić się niezawodnością na poziomie 99%. Z tego powodu nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu, np. grania w piłkę nożną. Trzeba jednak pamiętać, aby głowa pacjenta zawsze była chroniona. W przypadku narciarzy, bezpieczeństwo zapewnią specjalne kaski, przystosowane do potrzeb użytkowników implantów słuchowych i aparatów.

Implant a urządzenia elektryczne

Urządzenia codziennego użytku nie wpływają negatywnie na implant słuchowy i nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Swobodnie można korzystać np. z prostownicy do włosów.

Należy za to uważać na urządzenia wykorzystujące ultradźwięki. Mowa tu szczególnie o tych działających w okolicy implantu. Podobnie rzecz ma się np. ze sprzętem do peelingu kawitacyjnego – należy unikać jego kontaktu z miejscami, w których wszczepiony jest implant.

W przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia rezonansu magnetycznego o mocy powyżej 1,5 Tesli trzeba usunąć z implantu magnes. Zabieg należy wykonać w klinice, w której wszczepiono implant. Po badaniu powinno zgłosić się do tej samej placówki w celu włożenia nowego magnesu.