O takie wytyczne alarmują polscy lekarze. Z sondażu przeprowadzonego przez największy serwis społecznościowy dla medyków Konsylium24 wynika, że 62 procent z nich nie wiedziałoby, jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji.

Reklama

Monika Wróbel - rzeczniczka Instytutu mówi, że wkrótce lekarze otrzymają instrukcje. Jesteśmy w trakcie opracowywania zasad, które byłyby do wykorzystania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Ebola - zaznacza. Dodaje, że to są konkretne informacje dotyczące tego, co powinien zrobić lekarz, gdzie skierować pacjenta oraz gdzie zadzwonić w takiej sytuacji.

Rzeczniczka tłumaczy, że w przypadku wirusa Ebola obowiązują standardowe zasady postępowania, jak w przypadku innych chorób zakaźnych. Trzeba odizolować pacjenta z podejrzeniem zakażenia i zastosować podstawowe środki zapobiegawcze przeniesieniu się choroby na inne osoby - podkreśla.

Już 1229 osób zmarło z powodu epidemii gorączki krwotocznej Ebola w zachodniej Afryce. Do tej pory odnotowano 2240 przypadków zarażenia się śmiertelnym wirusem.

Dziś poinformowano, że w Berlinie do szpitala trafiła około 30-letnia kobieta, która może być nim zarażona. Wiadomo, że niedawno wróciła z jednego z krajów, w którym rozprzestrzenia się Ebola.