Komórki miazgi regenerują tkankę nerwową

Reklama

Według wyników badań naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) pod kierunkiem dr Kylie Ellis, komórki macierzyste miazgi zębów mogą służyć do regeneracji tkanki nerwowej. Szczególnie u pacjentów po udarze, czyli uszkodzeniu mózgu w wyniku wylewu lub zatrzymania dopływu krwi do niego. Odkryli, że komórki pochodzące z zębów mogą, nie tylko różnicować się w kierunku komórek układu nerwowego, ale w dodatku potrafią tworzyć struktury przypominające sieć neuronów. Nie są to w pełni wykształcone neurony, jednak naukowcy mają nadzieję, iż przy odpowiednich warunkach osiągną cechy właściwych komórek nerwowych.

- Tkanka miazgi zęba zbudowana jest głównie z naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz włókien kolagenowych i nerwowych, m.in. właśnie w niej znajdują się dorosłe komórki macierzyste. W ciele człowieka występują jeszcze m.in. w szpiku, rogówce oka, wątrobie i skórze, ale właśnie te z miazgi najlepiej odtwarzają tkankę nerwową - mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Stomatologia Estetyczna i Implantologia w Katowicach. - Niestety, człowiek ma tylko jeden komplet właściwego uzębienia i utracone zęby nie odrastają jak np. u rekina, jednak okazuje się, że mogą dać nadzieję tysiącom ludzi po udarach - podsumowuje.

Leczenie komórkami zastąpi fizjoterapię?

Komórki macierzyste mają niezwykłe właściwości. Posiadają zdolność do samoodtwarzania, potrafią się przekształcać w zróżnicowane komórki danej tkanki oraz je regenerować. Szpik i krew pępowinowa znalazły już zastosowanie w terapiach u osób, które zmagają się z nowotworami lub mają niską odporność. A terapia komórkami macierzystymi z miazgi zęba mogłaby być przełomem w medycynie i nawet zastąpić długą oraz czasochłonną fizjoterapię.