Happening pn. „Autyzm – zmień kierunek myślenia” rozpocznie się w samo południe 2 kwietnia w centrum Warszawy (tzw. patelnia przy stacji Metro Centrum). Wolontariusze fundacji PROMITIS oraz podopieczni Centrum Terapii PROMITIS rozdawać będą przechodniom niebieskie baloniki i broszury informacyjne. Dodatkowo u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej (przy stacji Metro Świętokrzyska) prezentowana będzie wystawa prac dzieci z przedszkola terapeutycznego.

Reklama

- Celem naszej akcji jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z autyzmem, mimo że świat odbierają w nieco inny sposób, są takie same jak my! Mają swoje pasje i marzenia, mają emocje i własne potrzeby. Chcemy zachęcić społeczeństwo do zapomnienia o stereotypach i zmiany kierunku myślenia - tłumaczy Joanna Kokocińska, prezes fundacji PROMITIS.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który obchodzony jest corocznie 2 kwietnia, ustanowiony został przez ONZ. Ma na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. W tym roku obchodzony będzie na całym świecie już po raz siódmy.

Motywem przewodnim globalnej akcji jest hasło „Zaświeć się na niebiesko”. - Kolor niebieski jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia 2013 roku tysiące budynków, w setkach miast, dziesiątkach krajów na świecie zmieniło swój kolor właśnie na niebieski - wyjaśnia Joanna Kokocińska. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Podobnie ma być w tym roku. Dlatego też podczas happeningu w centrum Warszawy rozdawane będą niebieskie baloniki.

Reklama

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości rozwoju widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju, jak język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy. Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka.

- Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w naszym warszawskim happeningu, który będzie okazją do bliższego poznania autyzmu i solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju – zachęca prezes fundacji PROMITIS.

Warto wspomnieć, że z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu placówki terapeutyczne w największych miastach organizują akcje i spotkania edukacyjne. Bezpłatne konsultacje i warsztaty odbędą się m.in. w placówkach Centrum Terapii PROMITIS w Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie.