Są to między innymi leki stosowane w przerywaniu ataku wrodzonego obrzęku naczynioruchowego, skróceniu czasu neutropenii, w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w chorobach reumatycznych i nowotworowych.

Reklama

Jest również lek stosowany w leczeniu choroby rzadkiej - Gauchera typu I. Krzysztof Swacha z Fundacji na rzecz Osób Chorych na Mukopolisacharydozę "Umieć pomagać" mówi, że to wielka zmiana dla chorych. - Dla nich jest to zmiana, która oznacza, że będą żyć i trudno szukać tu innych słów, które mogłoby określić decyzję ministerstwa zdrowia - powiedział IAR Krzysztof Swacha.

Tymczasem wiele organizacji pacjentów krytykuje brak nowych preparatów na liście refundacyjnej. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman podkreśla, że nadal nie są refundowane nowoczesne leki przeciwcukrzycowe. Tak zwane leki inkretynowe obniżają skutecznie poziom cukru i pozwalają zmniejszyć masę ciała. Chorzy mieli nadzieję, że 500 tysięcy złotych zaoszczędzonych przez Fundusz na paskach i insulinach będzie przeznaczone na refundację nowoczesnych leków. Niestety tak się nie stało.

Przy kolejnej zmianie niektóre leki znikną z listy, w przypadku innych zmieni się odpłatność dla pacjentów.