Oprócz dotleniania komórek całego ciała, oddychanie ma także ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. O tym, jak robić to prawidłowo i wieść lepsze życie, po raz kolejny przypomina kampania edukacyjna zainicjowana przez markę Otrivin „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”.

Reklama

Oddech – twój przyjaciel

Sposób, w jaki oddychasz wiele mówi, o tym jak żyjesz. Większość z nas oddycha bezwiednie, automatycznie bez kontroli jego jakości i głębokości, przez co bywa on zbyt płytki. W rezultacie może to doprowadzić do niedotlenienia organizmu, które szczególnie mocno odbija się na kondycji mózgu.

Co więcej, brak dbałości o prawidłowe oddychanie, może objawiać się zwiększonym zmęczeniem, uporczywymi bólami głowy, pogorszeniem samopoczucia, drażliwością, sennością oraz większą podatnością na choroby.

Ważna jest także jakość pobieranego przez nas powietrza, a więc jego czystość i temperatura. Dlatego też zwracaj uwagę na częstotliwość wietrzenia pomieszczeń, w których jednocześnie przebywa kilka osób. Już po około 10 minutach spędzonych w zamkniętym pokoju, gwałtownie rośnie w nim poziom dwutlenku węgla i innych substancji pogarszających wartość higieniczną powietrza, a tym samym naszego samopoczucia.

- Na jakość wdychanego powietrza ma wpływ sposób dostarczania go do płuc, tzn. czy oddychamy przez nos czy przez usta - mówi dr Robert Szamborski, lekarz laryngolog. - Warto wiedzieć, że optymalne jest oddychanie przez nos. Pełni on funkcję oczyszczającą, stąd powietrze, które dociera do naszych płuc jest wolne od zarazków i innych drobnoustrojów wpływających na obniżenie naszej odporności - dodaje.

Na rolę prawidłowego oddychania przez nos i jego wpływu na wiele aspektów naszego codziennego życia, zwraca uwagę kampania edukacyjna „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”, której inicjatorem jest marka Otrivin. Jej celem jest uświadomienie Polakom, iż jakość oddechu przekłada się na stan naszego zdrowia, poziom życia oraz ogólne samopoczucie. Okazuje się bowiem, że kontrolowanie oddechu umożliwia uwolnienie wewnętrznych sił witalnych, tak potrzebnych w domu, pracy, podczas uprawiania sportów czy realizowania własnego hobby.

Trwa ładowanie wpisu