Bez oddechu możemy przeżyć tylko około 3 minut, ponieważ tlenu nie da się magazynować! Jednak z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej” zainicjowanej przez markę Otrivin wynika, że zaledwie 37% Polaków uznaje układ oddechowy za istotny dla naszego funkcjonowania.

Reklama

Miej nosa do zdrowia

Nos, ze względu na swoją skomplikowaną budowę, jest naturalnym filtrem i pełni cztery ważne funkcje w naszym organizmie: oddechową, obronną, węchową oraz – wraz z zatokami przynosowymi – rezonatora głosu. Zarówno jakość, jak i ilość powietrza uzależniona jest od sposobu, w jaki dostarczamy go do płuc. Optymalną jakość otrzymujemy tylko oddychając przez nos i tę wiedzę posiada zdecydowana większość badanych (98% respondentów).

Mówiąc o korzyściach wynikających z oddychania przez nos, badani wiedzą, że w ten sposób:

Filtrujemy powietrze i tym samym chronimy się przed infekcjami – 98% badanych
Ogrzewamy powietrze – 91% badanych
Poprawiamy jakość wdychanego powietrza – 84%
Dostarczamy do organizmu więcej tlenu – 36%


Nasza wiedza na ten temat nie jest pełna, ponieważ częściej niż co druga osoba uznaje za prawdziwe inne, fikcyjne korzyści. Aż 55% badanych błędnie twierdzi, że oddychanie przez nos ogranicza ryzyko uszkodzenia aparatu mowy, a zdaniem 38%, że w ten proces zaangażowanych jest mniej części mięśni twarzy niż podczas oddychania przez usta.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy z roli nosa w procesie prawidłowego oddychania, ponieważ dla większości to przede wszystkim część twarzy, która dodaje nam urody lub jest źródłem kompleksów - mówi dr Robert Szamborski, otolaryngolog. - Może to wynikać z tego, że oddychamy automatycznie, a o funkcjach nosa w tym procesie dowiadujemy się dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Uświadomienie sobie faktu, że drożny nos i prawidłowy tor oddychania wpływają m.in. na stan zdrowia, odpowiednią kondycję psycho-fizyczną czy lepszą sprawność, może znacząco polepszyć jakość naszego codziennego życia - dodaje.

Reklama

Należy dbać o prawidłowe funkcjonowanie nosa, gdyż zdrowy człowiek w ciągu doby wdycha około 14 000 litrów powietrza. Podczas oddychania przez nos, do wyściełającego go „śluzowego lepu”, przykleja się ok. 85% cząsteczek zanieczyszczeń o średnicy większej niż 4,5 mikrometra, dlatego do organizmu wnika już wstępnie oczyszczone powietrze. Na tym jednak nie koniec – w temperaturze 23°C i przy wilgotności względnej 50% podczas wdechu przez nos dochodzi do ogrzania powietrza do około 30°C i nawilżenia do 98%. Te parametry mogą być utrzymane nawet wówczas, gdy wdychane powietrze ma ujemną temperaturę i znacznie niższą wilgotność.

Aby nos mógł spełniać swoją rolę, musi być drożny. W tym celu należy go regularnie oczyszczać z zalegającej wydzieliny np. wykorzystując preparaty na bazie wody morskiej. Dzięki higienie nosa będziemy mogli cieszyć się swobodnym oddechem w każdym momencie naszego życia.