Ponad 40 procent badanych gimnazjalistów deklaruje, że pierwszy kontakt z alkoholem miało w wieku 13 lat lub wcześniej. Dziewczęta z kolei częściej sięgają po leki.

Reklama

Używanie środków uspokajających lub nasennych bez wskazania lekarza ma za sobą od 15 do 17 procent uczniów szkół ponadpodstawowych. Badania przygotowało Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Monika Borkowska-Żebrowska tłumaczy, że w ankiecie udział wzięło 2650 uczniów krakowskich szkół. Pytania dotyczyły sposobu spędzania wolnego czasu, postawy wobec konkretnych substancji, również psychoaktywnych oraz ewentualną częstotliwość ich używania.

Cezary Barański z Centrum Profilaktyki Uzależnień tłumaczy, że badanie wskazało wzrost o połowę używania przez gimnazjalistów miękkich narkotyków.

W tym roku po raz pierwszy w ankietach pojawiły się pytania o spożycie kawy i środków energetyzujących. Okazuje się, że w krakowskich gimnazjach znajdują się automaty z kawą, a w sklepikach napoje zawierające substancje psychostymulujące. Barański mówi o szokującej zależności: jeśli młodzież wcześniej spożywała tego typu środki, to istnieje kilkunastokrotnie większe prawdopodobieństwo, że ci uczniowie sięgną po środki o silniejszym działaniu.

Z badań wynika również, że 47 procent chłopców i prawie 40 procent dziewcząt ze szkół podstawowych używało substancji psychoaktywnych. Inicjację alkoholową ma za sobą ponad 80 procent uczniów gimnazjum i 95 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Marihuana powiększa biust. Ale mężczyznom! >>>