Ponad 40 procent badanych gimnazjalistów deklaruje, że pierwszy kontakt z alkoholem miało w wieku 13 lat lub wcześniej. Dziewczęta z kolei częściej sięgają po leki.

Używanie środków uspokajających lub nasennych bez wskazania lekarza ma za sobą od 15 do 17 procent uczniów szkół ponadpodstawowych. Badania przygotowało Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Monika Borkowska-Żebrowska tłumaczy, że w ankiecie udział wzięło 2650 uczniów krakowskich szkół. Pytania dotyczyły sposobu spędzania wolnego czasu, postawy wobec konkretnych substancji, również psychoaktywnych oraz ewentualną częstotliwość ich używania.

Cezary Barański z Centrum Profilaktyki Uzależnień tłumaczy, że badanie wskazało wzrost o połowę używania przez gimnazjalistów miękkich narkotyków.

W tym roku po raz pierwszy w ankietach pojawiły się pytania o spożycie kawy i środków energetyzujących. Okazuje się, że w krakowskich gimnazjach znajdują się automaty z kawą, a w sklepikach napoje zawierające substancje psychostymulujące. Barański mówi o szokującej zależności: jeśli młodzież wcześniej spożywała tego typu środki, to istnieje kilkunastokrotnie większe prawdopodobieństwo, że ci uczniowie sięgną po środki o silniejszym działaniu.

Z badań wynika również, że 47 procent chłopców i prawie 40 procent dziewcząt ze szkół podstawowych używało substancji psychoaktywnych. Inicjację alkoholową ma za sobą ponad 80 procent uczniów gimnazjum i 95 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Marihuana powiększa biust. Ale mężczyznom! >>>