Leworęczność nie jest wadą, lecz innym "pomysłem" na funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba leworęczna to taka, u której dominuje prawa półkula mózgu. U osoby praworęcznej lepiej jest rozwinięta półkula lewa. Warto jednak pamiętać, że o naszej "stronności", czyli lateralizacji, decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, jak uszy, oczy i nogi.

Reklama

W gronie sławnych leworęcznych było i jest wielu artystów, naukowców i polityków. Wśród nich znaleźli się między innymi, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, Ronald Reagan, George Bush, Barack Obama, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Julia Roberts, Robert de Niro, Jimi Hendrix. Spośród sławnych Polaków leworęczność cechuje też Andrzeja Wajdę i Krzysztofa Pendereckiego.

Mimo swej wyjątkowości, leworęczni nie mają łatwego życia. Muszą kupować inne, niż praworęczni, specjalnie dla nich zaprojektowane przedmioty codziennego użytku, jak: nożyczki, otwieracz do puszek, myszka i klawiatura do komputera, czy zwykła temperówka. Badania pokazują, że zmuszanie leworęcznych do posługiwania się prawą ręką może prowadzić na przykład do zaburzeń z jednoczesnym używaniem prawej i lewej strony ciała oraz stanowić przyczynę jąkania.

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych jest organizowany od 1992 roku przez organizację "Klub Leworęcznych" - The Left-Handers Club, z siedzibą w Wielkiej Brytanii.


Prawa półkula mózgu odgrywa istotną rolę w percepcji przestrzennej, rozpoznawaniu wzorów, prawidłowości kształtów. Wpływa na pamięć, wyobraźnię, wrażliwość na piękno i ma związek z występowaniem wielu zdolności twórczych. Lewa półkula natomiast odpowiada za zdolności w zakresie mowy i języka, logikę, zdolności matematyczne, techniczne i naukowe.
Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę, że ogólna sprawność manualna ludzi leworęcznych jest nieco wyższa niż osób praworęcznych. Odnoszą oni sukcesy w dziedzinach wymagających kreatywności, myślenia wielomodalnego, czyli angażującego kilka zmysłów na raz, przewyższają też praworęcznych w testach badających postrzeganie wzrokowo-przestrzenne. Lepiej radzą sobie w niektórych sportach, jak boks, czy szermierka.

Leworęczność nie jest zjawiskiem typowym wyłącznie dla człowieka, okazuje się, że na przykład co trzeci szympans preferuje posługiwanie się lewą ręką.