Michał Pilkiewicz - szef IMS Polska, firmy zajmującej się analizą rynku farmaceutycznego - powiedział IAR, że nowa lista poprawi dostęp do nowoczesnych, doustnych leków przeciwzakrzepowych. Według niego, to nowoczesna terapia i krok w dobrym kierunku. Zaznaczył jednak, że grupa chorych, która będzie mogła skorzystać z tych leków jest ograniczona, bo refundację dopuszczono tylko w zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Reklama

Duże korzyści ze zmian będą mieli chorzy na padaczkę i chorobę afektywną dwubiegunową - podkreśla szef IMS. Dopisano dodatkowe wskazania refundacyjne dla dwóch substancji czynnych, co obniża ceny i koszty terapii dla pacjentów w tych dwóch chorobach.

Według Michała Pilkiewicza, duże zmiany zaplanowane są również w programach lekowych i chemioterapii. Są dwa leki po raz pierwszy objęte refundacją: dla chorych z przewlekłą białaczką limfocytową i dla chorych ze stwardnieniem rozsianym. Zmodyfikowano opis programu i będzie możliwa zamiana leku, co dotychczas nie było możliwe.

Zmienią się dopłaty pacjenta do 750 leków. W przypadku 7 leków dopłaty wzrosną o więcej niż 10 złotych.