Udział w badaniu wzięła Konstancja Sacharczuk ze Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem". Mówi, że dalsza kampania skierowana na potrzeby chorych będzie uzależniona od wyników ankiety. Według niej, organizowane będą różne warsztaty uczące, jak radzić sobie z chorobą i jak żyć pomimo choroby. Konstancja Sacharczuk dodała, że na podstawie wyników z różnych krajów będzie wiadomo, co i gdzie jest najbardziej potrzebne.

Reklama

Sacharczuk podkreśliła, że jednym z celów kampanii jest usprawnienie komunikacji z lekarzem. Według niej, możliwe będzie stworzenie specjalnego narzędzia, które pomoże w tym kontakcie. Chodzi o aplikację w telefonie, która pomoże ocenić samopoczucie osoby z RZS. Podkreśliła, że wizyta u lekarza jest raz na parę miesięcy a samopoczucie jest codziennie inne.

Mecenas Bartomiej Kuchta - ekspert organizacji pacjentów mówi, że osoby z RZS mają szereg problemów. Chodzi o późne diagnozowanie choroby, dostęp do rehabilitacji i nowoczesnego leczenia.

Link do badania on-line znajduje się na stronie www.poruszycswiat.pl