Z badań przeprowadzonych przez ekspertów firmy IDC "inteligentne telefony" zdominowały europejski rynek telefoniczny, a w 2011 roku do krajów europejskich sprowadzono już o 48 proc. smartfonów więcej, niż rok wcześniej. Z kolei z badań, które w związku z popularyzacją tych urządzeń przeprowadziło Chartered Society of Physiotherapy, istnieje realne ryzyko rozprzestrzenienia się kolejnego niebezpiecznego dla zdrowia uzależnienia.

Reklama

Osoby, które nadmiernie korzystają ze smartfonów, używając ich zarówno w pracy jak i poza nią, są bardziej narażeni na schorzenia kręgosłupa. Nieprawidłowa, zgarbiona postawa i wielogodzinne pochylenie głowy nad wyświetlaczem, prowadzi do przewlekłych bólów karku i pleców, a w rezultacie do uszkodzenia kręgów szyjnych.

Z badań i ankiet przeprowadzonych wśród użytkowników telefonów nowej generacji wynika, że aż 64 procent posługuje się smartfonem w czasie pracy, ale i średnio 2 godziny i 18 minut poza nią. W sumie daje to około 6 godzin i 22 minuty dziennie.

Podczas gdy okazyjne wykonywanie dodatkowej pracy w domu wydaje się być czymś dobrym, to rutynowe dokańczanie obowiązków służbowych poza godzinami pracy niesie wiele zagrożeń. Prowadzi to nie tylko do bólu pleców i karku, ale i do chorób psychosomatycznych wynikających ze stresu - mówi dr dr Helena Johnson, przewodnicząca Chartered Society of Physiotherapy. Wyniki badań są naprawdę niepokojące - dodaje.

Zalety multifunkcjonalnych urządzeń, wykorzystujących najnowsze technologie, które łączą w sobie funkcje nowoczesnego telefonu kieszonkowego z komputerem, przewrotnie okazały się być zatem zagrożeniem. Użytkownicy, którzy zaczynają z nich korzystać, bardzo szybko dostrzegają ich przydatność również w codziennym życiu i popadają w uzależnienie.

Najbardziej uzależnionym od smartfonów narodem w Europie są natomiast Brytyjczycy. W ich świadomości inteligentne urządzenia zajęły miejsce komputerów. "Na smyczy" elektronicznego cuda w Wielkiej Brytanii są już nie tylko dorośli, ale i 60 proc. nastolatków.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>