Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzi pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych - hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

Reklama

Z tygodnia na tydzień na telefon 801 889 880 dzwoni coraz więcej osób. Są to zarówno osoby uzależnione jak i osoby im bliskie - członkowie rodzin i przyjaciele. Niektórzy klienci dopiero zastanawiają się, czy to co robią jest uzależnieniem, które im szkodzi, czy też niewinnym zachowaniem umilającym życie. Inni, np. tacy, którzy na automatach do gry stracili po kilkadziesiąt tysięcy i popadli w długi, wiedzą już, że zmagają się z uzależnieniem, ale potrzebują informacji, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy - powiedziała PAP koordynatorka poradni telefonicznej Ewa Kaczorkiewicz.

Jak dodała, na numer 801 889 880 dzwoni także wiele osób cierpiących z powodu uzależnień osób bliskich: rodzice zastanawiający się, jak pomóc córce cierpiącej na bulimię, żony, których mężowie zaciągają kolejne kredyty na spłatę długów hazardowych i oddają w zastaw przedmioty z domu, matki pytające, jak można skłonić dorosłe dziecko do podjęcia terapii.

Zdarzają się także telefony, w czasie których klient dowiaduje się, że to co przeżywa jest zupełnie zwyczajną ludzką reakcją a nie uzależnieniem. Tak było np. w przypadku starszego samotnego pana, który zadzwonił, pytając, czy to, że często ogląda się za kobietami, jest oznaką seksoholizmu - mówiła Kaczorkiewicz.

Konsultanci odbierający telefony to najczęściej osoby z wykształceniem psychologicznym. Osobom dzwoniącym pomagają określić, na ile poważny jest problem oraz wspierają w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. Uzależnionych motywują do zgłoszenia się na terapię, członkom ich rodzin pokazują, na co mają wpływ, a na co wpływu nie mają, i pomagają wybrać skuteczne metody działania. W razie potrzeby przekazują także informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.

Telefon zaufania 801 889 880 czynny jest codziennie, w godz. 17-22. Działa dzięki wsparciu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

PTP prowadzi również Europejski Telefon Pomocy Kryzysowej 116 123. Jest to jeden z grupy numerów 116 - ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej (pozostałe dwa numery to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz linia interwencyjna 116 000 w sprawie zaginionych dzieci).

Reklama

Telefon 116 123 kierowany jest do każdej dorosłej osoby, która z jakichś przyczyn znalazła się w kryzysie emocjonalnym, np. związanym z kryzysem ekonomicznym, pracą, a także ze stanem zdrowia, czy sytuacją rodzinną - rozwodem, opieką nad dziećmi, zdradami małżeńskimi, żałobą po śmierci kogoś bliskiego czy długotrwałą ciężką chorobą w rodzinie.

Instytut Psychologii Zdrowia PTP prowadzi także Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pod numerem 22 668-70-00, które działa od 1995 r. Poradnia telefoniczna czynna jest w dni powszednie w godz. 14-22.