Nie mamy dobrych wieści. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Pavia we Włoszech wykazały, że ponad 90 proc. kobiet ciepiących na migrenę ma również niższy popęd płciowy. Ale tylko 29 proc. z nich zgłasza lekarzom, że martwią się swoim niskim libido, zaś 17 proc. nie widzi w braku życia intymnego żadnego problemu. Co szczególnie niepokojące, 20 proc. kobiet przyznaje, że uporczywie niski popęd płciowy powoduje u nich osobiste cierpienie – podaje „Daily Mail”, powołując się na „Journal of Sexual Medicine”.

Reklama

Czytaj także: Młode kobiety umierają przez seks >>>

W badaniu włoskich naukowców wzięło udział 100 kobiet w średnim wieku 40 lat, które od lat zmagały się z migreną. Większość z pań cierpiała na napięciowe bóle głowy oraz chroniczne bóle głowy trwające ponad 15 dni w miesiącu. Wolontariuszki przechodziły badania neurologiczne oraz na specjalnym kwestionariuszu odpowiadały na pytania dotyczące życia seksualnego.

Naukowcy zaobserwowali u pań zmagających się z migreną poddenerwowanie oraz niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Zwrócili uwagę na to, że ból głowy często idzie w parze z innymi schorzeniami, tj. zaburzenia nastroju czy depresja, co wpływa na popęd płciowy oraz zadowolenie z seksu. Poza tym preparaty przyjmowane w leczeniu migreny mogą wywoływać zaburzenia seksualne.

Przyjmuje się, że w Polsce na migrenę cierpi ok. 10 procent populacji, więc nawet 4 miliony osób. Natomiast w Wielkiej Brytanii na bóle głowy uskarża się aż 10 milionów ludzi i jest to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych Brytyjczyków.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>