Zgodnie z ustawą refundacyjną apteki, które chcą w 2012 roku sprzedawać leki finansowane przez państwo, muszą podpisać umowę z NFZ. W przeciwnym wypadku nie otrzymają zwrotu kwoty refundacji.

Reklama

Ponad 300 aptek z woj. mazowieckiego zapowiadało, że nie podpisze umowy z Funduszem. Mogę zapewnić, że na Mazowszu pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do leków refundowanych. 1255 z 1761 aptek już podpisało umowy, dodatkowo 141 wniosków czeka na uzupełnienie. Jeszcze w sobotę ta liczba powinna wzrosnąć. Proces podpisywania umów przebiega sprawnie - podkreślił zastępca dyrektora ds. medycznych mazowieckiego NFZ Mirosław Jeleniewski. Dodał, że niebawem na stronie internetowej mazowieckiego NFZ będzie dostępna lista aptek, które mają umowę z Funduszem.

Apteki muszą wywiesić kartki lub naklejki z informacją dla pacjentów dot. możliwości realizacji recept refundowanych. Ich wzór jest dostępny na stronie internetowej NFZ. Od niedzieli apteki nie będą mogły się reklamować i prowadzić promocji leków refundowanych. Zgodnie z ustawą refundacyjną ich ceny i marże będą stałe.

We wtorek stanowisko w sprawie niezawierania umów przyjęła Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. W komunikacie przekazanym PAP Izba podkreśliła, że aptekarze są zmuszeni do zajęcia tak zdecydowanego stanowiska, gdyż nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze do ustawy o refundacji leków: rozporządzenie o receptach, rozporządzenie w sprawie danych przekazywanych z aptek do NFZ. Według Izby stwarza to sytuację, że aptekarz, podpisując umowę, nie zna przepisów wykonawczych, według których będzie ją realizował.