Wszystko dzięki odkryciu naukowców z wrocławskiej Akademii Medycznej, którzy odkryli w porożu jelenia komórki macierzyste. Ale nie dość, że odkryli, to jeszcze udowodnili, iż można wykorzystać je do regeneracji tkanek i kosmetologii.

Reklama

Linię komórek pochodzących z poroża uczeni nazwali MIC-1. Okazało się, że to niezwykle cenne komórki. Dzięki nim poroże jeleni jest jednym z najszybciej rosnących organów u ssaków. I nic dziwnego, bo w „rogatych” komórkach macierzystych znaleziono aż siedem czynników wzrostu.

Komórki MIC-1 stymulują inne komórki do podziału. „Ich skuteczność polega na możliwości różnicowania się i odnawiania komórek, które uległy zniszczeniu. To procesy naprawcze prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek” - cytuje słowa doktora Ireneusza Całkosińskiego z wrocławskiej Akademii Medycznej serwis „Nauka w Polsce”.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Jak przekonują wrocławscy naukowcy, właściwości uzyskanych z poroża komórek macierzystych MIC-1 mogą być z powodzeniem wykorzystane w kosmetologii. Na przykład wspomagać porost włosów, redukować zmarszczki lub łagodzić podrażnienia, wspomagając regenerację tkanek.