Prof. Antoni Krzeski z Warszawy, inicjator i główny organizator corocznego i już VIII Krajowego Forum Rynologicznego przyznał, że w Polsce w leczeniu zapalenia zatok nadal nadużywane są antybiotyki. "Jest to podwójnie niekorzystne, by zbyt pochopne przepisywanie chorym tych leków przyczynia się szerzenia się infekcji bakteryjnych opornych na antybiotyki" - podkreślił.

Reklama

Dodał, że nadużywanie antybiotyków nie jest też korzystne dla samego chorego. Jego zdaniem, lepsze efekty daje zastosowanie sterydów donosowych, tym bardziej, że ich skuteczność jest taka sama jak antybiotyków, a nawet lepsza.

Ekspert przypomniał, że stosowanie antybiotyków w leczeniu zatok przynosowych jest rekomendowane w Europie od 4 latach. W tej sprawie jest zgodność wśród specjalistów. Niestety, w naszym kraju nadal nie wszyscy lekarze postępują z godnie z najnowszymi zaleceniami.

"W rynologii jesteśmy opóźnieni w szerzeniu nowych metod leczenia. Wielu lekarzy leczy wciąż po swojemu, a nie zawsze zgodnie z rekomendacji. To m.in. dlatego organizujemy tego rodzaju konferencje z udziałem zagranicznych ekspertów" - przekonywał prof. Krzeski.

Według specjalisty, choroby nosa i zatok przynosowych, na które cierpi 10 proc. społeczeństwa, są jednymi z najczęstszych schorzeń. Występują równie często jak nadciśnienie tętnicze krwi i choroby serca. Ale są często bagatelizowane.

ReklamaReklama

Dodał, że chorzy nie powinni się obawiać stosowania sterydów, gdyż są bezpieczne w użyciu: podaje się je miejscowo i w małych dawkach. "Sterydy od lat z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu astmy i alergologicznego nieżytu nosa. Nadszedł czas, żeby lekarze rodzinni przekonali się, że w pierwszej kolejności należy je stosować również w leczeniu zapalenia zatok" - podkreślił prof. Krzeski.

Na konferencji omawiane jest również leczenie ostrych zapaleń górnych dróg oddechowych, które coraz częściej są zwalczane nowoczesnymi lekami roślinnymi. "To preparaty nowej generacji, które powstały na bazie substancji wyizolowanych z ziół, o potwierdzonej badaniami skuteczności" - powiedział prof. Krzeski.

Honorowym gościem Forum jest prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic w USA, która w sobotę zostanie uhonorowana nadawanym przez Stowarzyszenie Rynologia Polska tytułem "Artifex Rhinologiae Polonicae".