Tak naprawdę ważne są trzy pierwsze miesiące życia dziecka. Jeśli w tym okresie niemowlę przybiera na wadze szybciej niż rówieśnicy rozwijający się w normie, jest bardziej zagrożone zachorowaniem na astmę przed 4. urodzinami. Do tych wniosków doszli uczeni z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie po przeanalizowaniu danych 5125 dzieci od okresu życia płodowego do 4. roku życia - podał serwis PAP Nauka w Polsce, powołujący się na publikację w "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Reklama

Naukowcy co rok badali dzieci, sprawdzając, czy nie mają objawów astmy. U dzieci, które w pierwszych trzech miesiącach życia szybciej przybierały na wadze zaobserwowali wyższe ryzyko symptomów choroby, tj.: świszczący oddech o 44 proc., skrócenie oddechu o 32 proc., suchy kaszel o 16 proc. i uporczywe zaleganie flegmy o 30 proc.

Prowadząca badania, dr Liesbeth Duijts, uważa, że wczesne dzieciństwo ma znaczący wpływ na rozwój astmy. Według niej szybki przyrost wagi może negatywnie wpływać na rozwój płuc oraz układu odporności.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Wcześniejsze badania tego samego zespołu naukowców wykazało, że noworodki, które mają niską masę urodzeniową (wolniej rosły w łonie matki), są w grupie ryzyka rozwoju astmy.

Trwa ładowanie wpisu