Medycyna wykorzystuje już skwalaminę - związek występujący naturalnie u koleni (jeden z gatunków rekinów) - w terapii chorób nowotworowych i leczeniu schorzeń oczu, tj. zwyrodnienie plamki żółtej lub retinopatia cukrzycowa.
Według najnowszych badań uczonych z Centrum Medycznego Georgetown University, opublikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", skwalamina może być skuteczną bronią przeciwko wirusowi dengi, wirusom powodującym zapalenie wątroby typu A (HAV), typu B (HBV) i typu C (HCV) - donosi serwis naukowy EurekAlert!.
Badania laboratoryjne wykazały, że skwalamina, przedostając się do błony komórkowej wątroby i naczyń krwionośnych, przy okazji usuwa białko, które jest konieczne do tego, by wirus mógł wniknąć do komórki i się tam rozmnażać.
Naukowcy zamierzają wykorzystać mechanizm działania układu odpornościowego rekinów do opracowania skutecznej ochrony ludzkiego organizmu przed atakiem groźnych wirusów. W tym celu już od 1995 skwalamina jest syntetyzowana w laboratorium, a do procesu jej tworzenia nie używa się naturalnych tkanek rekinów. Pozostaje wypróbowanie jej jako środka przeciwwirusowego u ludzi. Uczeni są pełni nadziei, że będzie to skuteczny lek na zakażenia wirusowe.
>>> Czytaj także: Leki z biedronki pokonają gruźlicę i malarię?