Medycyna nie potrafi skutecznie leczyć mukowiscydozy. Ratunkiem dla osób, które w miarę jej postępów zaczynają się dusić, jest jedynie przeszczep płuc. Dlatego naukowcy szukają sposobów, jak pomóc pacjentom i poprawić komfort ich życia.

Reklama

Badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w USA zapytali samych chorych, jaką aktywność fizyczną preferują. Pacjenci opowiadali o ćwiczeniach, dzięki którym czują się lepiej, poprawia się ich kondycja, a nawet – w niektórych przypadkach – również wydolność płuc. Wskazywali na lekcje tańca towarzyskiego, grę w koszykówkę, spacery, a nawet grę na konsoli Wii – donosi serwis „Kopalnia Wiedzy”.

Naukowcy zauważyli, że po zaaplikowaniu cierpiącym na mukowiscydozę ćwiczeń preferowanych przez innych pacjentów, ogólny stan chorych się poprawia. Testy trwały dwa miesiące. Ogólna wydajność organizmu pacjentów zwiększała się przez ten czas tak bardzo, że byli w stanie przejść o siedem 10-metrowych odcinków więcej niż przed eksperymentem.

Do tej pory pulmonolodzy wzbraniali się przed przekonywaniem chorych na mukowiscydozę na ćwiczenia, obawiając się, że aktywność fizyczna może pogorszyć ich stan. Okazuje się, że odpowiednio dobrane ćwiczenia mają wprost odwrotne działanie.