Badania stresu wśród pracowników w różnych krajach przeprowadziła firma Extended DISC. Wyniki podano w postaci wskaźnika stresu, obliczonego na podstawie tych właśnie analiz. Wskaźnik stresu wśród Polaków wyniósł 2,22. W rankingu stanęliśmy na czele najbardziej zestresowanych pracowników na świecie – donosi „Dziennik Polski”.

Reklama

Za nami jest Korea Południowa ze wskaźnikiem 1,98. Trzecie miejsce zajmuje Dania (1,81), następna jest Finlandia (1,74), Chiny (1,68), Tajlandia (1,53) i Niemcy (1,53). Najmniej zestresowani są Brazylijczycy. Tam wskaźnik stresu wyniósł 1,19.

Badanie wskazuje również, gdzie mieszkają najmniej zestresowani Polacy. To południe i wschód kraju. Tam cztery na pięć osób skarży się na stres. Najbardziej nerwowe życie prowadzi się za to w Warszawie. Zaledwie jeden na dwudziestu mieszkańców stolicy twierdzi, że praca go nie stresuje.

Lekarze i naukowcy ostrzegają, że stres w nadmiarze to bardzo poważny czynnik chorobotwórczy. Odpowiada między innymi za schorzenia serca, podnosi ciśnienie, prowadzi do zaburzeń snu, przyspiesza również postępowanie innych chorób i wydłuża proces leczenia.

Nie pozostaje więc nic innego, jak przeprowadzić się do Brazylii.