Zorganizowały ją Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Fundacja "Promyk Słońca".

Sławomir Piechota (PO) - przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz członek Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych - przekonywał, że warunkiem skutecznej pomocy jest współpraca pomiędzy instytucjami, które ją świadczą. "Pieniędzy na pomoc niepełnosprawnym nigdy nie będzie wystarczająco, mają z tym kłopot nawet najbogatsze państwa. To, co możemy zmieniać, to umiejętność współpracy, której teraz często brakuje. Współpracy pomiędzy resortami i podlegającymi im instytucjami, pomiędzy rządem a samorządami, współpraca z organizacjami pozarządowymi, które działają prężnie i skutecznie, a które mają wielki potencjał dzięki mechanizmowi przekazywania im 1 proc. podatku" - przekonywał Piechota.

Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia Dagmara Korbasińska podkreśliła, że jej resort dokłada wszelkich starań, by zaburzenia, które się pojawiają, były jak najszybciej diagnozowane i w miarę możliwości leczone. Dodała, że wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, resort zdrowia stara się, by jak najwięcej dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi uczyło się w normalnych szkołach i miało tam właściwą opiekę.

Przypomniała, że ministerstwo realizuje m.in. program badań przesiewowych noworodków, dzięki któremu można wykryć takie choroby jak mukowiscydoza i fenyloketonuria, co umożliwia wczesną interwencję i podjęcie leczenia.


Zdaniem dr Grażyny Banaszek - neurologa i członka zarządu fundacji - wiele dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami trafia do lekarza zbyt późno. "Gdyby każde niemowlę przechodziło badania na przełomie pierwszego i drugiego kwartału życia, okazałoby się, że ok. 10 proc. z nich wymaga dalszej specjalistycznej pomocy" - mówiła.

Fundacja "Promyk Słońca" powstała w 1990 r., aby pomagać dzieciom niepełnosprawnym. Prowadzi m.in. przychodnię Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjne, świadczącą kompleksowe usługi medyczne dzieciom z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, realizującą m.in. program wczesnej interwencji; prowadzi badania diagnostyczne, terapię oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w celu zminimalizowania różnego typu dysfunkcji rozwojowych u dzieci; uruchomiła Publiczne Przedszkole Integracyjne "Promyk Słońca" oraz Niepubliczny Żłobek Integracyjny "Promyk Słońca"; publikuje także książki popularnonaukowe oraz materiały na temat rozwoju dziecka oraz metod diagnostyczno-terapeutycznych.