Według tych ocen, odkrycie przybliża nas to do odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedząc mniej wysokokalorycznych potraw można być zdrowszym i żyć dłużej. A zrozumienie, w jaki sposób enzym oddziałuje na cząsteczki wewnątrz komórki przybliża z kolei perspektywę wyprodukowania pigułki na przedłużenie życia. Taka pigułka - wynika z badań - imitowałaby działania enzymu, nie wymagając ścisłego stosowania się do dyscypliny niskokalorycznej diety.

Reklama

"Wiedza o cząsteczkowym podłożu działania enzymów może zaowocować produkcją leków spowalniających proces starzenia się. Jest nadzieja, iż uda się wyprodukować pigułkę naśladującą efekty niskokalorycznej diety bez potrzeby ścisłego stosowania się do jej wymogów" - sądzi prof. John Denu z uniwersytetu Wisconsin-Madison.

"Jesteśmy coraz bliżsi poznania sposobu działania mechanizmu ograniczania nadmiaru kalorii w organizmie" - dodaje prof. Tomas Prolla, genetyk uczestniczący w badaniach w Wisconsin. "Nasze badania są pierwszym namacalnym dowodem, iż u podłoża biologicznego procesu zapobiegającego starzeniu występuje ten sam mechanizm, co przy redukcji wchłanianych kalorii" - tłumaczy.

W wyniku badań na myszach, które z powodu wieku miały trudności ze słuchem (na skutek uszkodzenia ucha wewnętrznego przez tzw. wolne rodniki), naukowcy wykryli, iż Sirt3 chroni komórki również przed nimi.

Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku reakcji metabolicznych, a zwłaszcza w procesie spalania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą również pochodzić z zewnątrz - ze skażonego powietrza, dymu z papierosów, występują w zjonizowanym powietrzu, wysoko przetworzonej lub zepsutej żywności, lekach itp.

Wolne rodniki (ang. free radicals) tworzą się w wielu produktach spożywczych jak: wyroby cukiernicze o długich terminach przydatności do spożycia, produkty mięsne i roślinne.

Naukowcy szacują, iż zmniejszenie ilości kalorii o ok. 60 proc. przy równoczesnym utrzymaniu witamin, minerałów i innych istotnych składników odżywczych może przedłużyć średnią życia do 40 proc. Inną korzyścią jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, choroby układu krążenia, cukrzycę i udar, a także zapobieżenie chorobom wieku starczego: degeneracji mózgu i układu nerwowego.