Porozumienie w tej sprawie podpisały w Warszawie: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

Reklama

W tym roku kończy się Narodowy Program i potrzebna jest kolejna ustawa, aby były zagwarantowane środki na jego realizacje w latach 2016 - 2025. Rada Programowa przy ministerstwie zdrowia ma wypracować nowe założenia.

Szymon Chrostowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych uważa, że trzeba inaczej dzielić środki finansowe w ramach programu. Według niego, część pieniędzy z rocznej kwoty 250-300 milionów powinna być przeznaczana na profilaktykę pierwotną. Zajmować się nią powinny organizacje pacjentów, które najlepiej wiedzą, jak dotrzeć do chorych i zmotywować ich do badań - powiedział.

Profesor Jacek Fijuth - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreśla, że bardzo istotna jest profilaktyka pierwotna polegająca na zdrowym stylu życia. Według niego, program powinien być tak skonstruowany, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu a jeśli już wystąpi - aby był wykryty w stadium wyleczalności.

Reklama

Według najnowszych danych GUS, wśród osób do 65. roku życia nowotwory złośliwe są najczęstszą przyczyną umieralności i stanowią 31 procent wszystkich zgonów.