Z okazji święta podejmowanych jest wiele inicjatyw. O godz. 17.00 Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizuje akcję Karnawał Zdrowia w Pasażu "Wiecha", w Warszawie. Wydarzenie już po raz trzeci przypomni jak ważna w dbaniu o zdrowie jest profilaktyka oraz aktywny tryb życia. Po nauce układu tanecznego rozpocznie się przemarsz ulicą Chmielną. Podczas akcji będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne - mammografię, morfologię krwi, test na obecność wirusa HCV.

Reklama

Dodatkowo w stolicy już po raz drugi odbędzie się Konferencja Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tym razem jej tematem będą zmiany związane z pakietem onkologicznym, który wszedł w życie 1 stycznia. Ponadto między innymi w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ będą działały specjalne punkty informacyjne, w których każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat zasad funkcjonowania pakietu czy profilaktyki nowotworów.

Z kolei, 7 lutego, z okazji Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii w większych ośrodkach onkologicznych na terenie całego kraju organizuje tak zwaną Białą Sobotę. Będzie można otrzymać informacje na temat chorób nowotworowych i wykonać badania profilaktyczne.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2013 rok na raka zachorowało ponad 14 milionów ludzi, a zmarło ponad 8 milionów. Najczęściej występującym nowotworem jest rak płuc, spowodowany głównie przez palenie - ten typ choroby dotknął niemal 2 milionów ludzi.

Według szacunków, liczba zachorowań na nowotwory w 2025 roku wzrośnie z 14 do 19 milionów rocznie, a w 2030 r. - do 22 milionów.

W Polsce co roku wykrywanych jest prawie 150 tysięcy nowych zachorowań, ponad 90 tysięcy osób umiera. Szacuje się, że w 2025 roku liczba wykrytych w ciągu roku nowych przypadków wzrośnie do 180 tysięcy. Po chorobach serca rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w UE.

Czynnikami, które, oprócz skłonności genetycznych, zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu są między innymi palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz nadużywanie alkoholu.

Reklama

Rak rozwija się wtedy, gdy komórki dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe jednostki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki danej tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

Oprócz czynników genetycznych i zewnętrznych, nowotwory mogą być spowodowane przewlekłymi infekcjami, które są odpowiedzialne za jedną piątą wszystkich złośliwych przypadków choroby na świecie. Przykładem rakotwórczych wirusów są wirusy zapalenia wątroby typu B oraz C, które przyczyniają się do raka tego narządu.

Polska Unia Onkologii, będąca pozarządową organizacją pożytku publicznego, działa od 2000 roku. Podejmuje działania wspierające zwalczanie chorób nowotworowych - zrzesza lekarzy onkologów, organizuje kursy specjalizacyjne, warsztaty i konferencje.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku, na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem, w Paryżu, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO.

Trwa ładowanie wpisu