Sezonowe zapalenie spojówek (SAC) występujące zwykle wraz z zapaleniem błony śluzowej nosa wywoływane jest m.in. przez grzyby, alergeny zwierzęce oraz pyłki. Oczy niemiłosiernie łzawią, pieką i są bolesne, zaś spojówka jest obrzęknięta. Dodatkowo może pojawić się męczący katar.

Reklama

Wielu pacjentów, zwłaszcza chłopców między 5. a 25. rokiem życia, boryka się także z innym problemem – wiosennym zapaleniem spojówek i rogówki, tzw. VKC. U 75 proc. z nich może wystąpić również astma i wyprysk alergiczny.

W przypadku alergii oczu objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne życie. Warto więc im zapobiegać

„Koniec zimy to idealny okres na wykonywanie testów alergicznych. W powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków” – mówi „Gazecie Olsztyńskiej” dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej. „Znajomość kalendarza pylenia oraz włączenie olopatadyny przynajmniej na dwa tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg” – dodaje.

Reklama

Alergii oczu nie wolno lekceważyć. Nieleczona, w skrajnych przypadkach może bowiem doprowadzić do uszkodzenia rogówki, a nawet wzroku. „Alergiczne zapalenie spojówek, zwłaszcza typu sezonowego, nawet na kilka lat może wyprzedzać wystąpienie innych chorób uczuleniowych” – tłumaczy Iwona Filipecka.